Acil serviste kritik hastanın erken tespitinde perfüzyon indeksinin triyaj parametresi olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Evalution of the use of perfusion index as a triage parameter in early detection of critical patient in emergency service
  1. Tez No: 614125
  2. Yazar: AGİT AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KARAKAYA, DR. REZAN KARAALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç: Yoğun acil servislerde kritik hastaların, diğer hastalardan ayrımında ve erken müdahalesinde çözüm amaçlı olarak triajlar ortaya çıkmıştır. Çalışmamızda, acile başvuran hastaların triajında ve kritik hastaları tanımlanmasında, prognoz ve klinik özelliklerinin belirlenmesinde geliş Perfüzyon indeksi (Pİ)'nin kullanılabilirliğini belirlemeyi ve triaj için yeni bir parametre olup olamayacağını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif gözlemsel çalışma olarak yapıldı. Acil servise ayaktan veya ambulans servisi ile getirilen ve triyaj personeli tarafından kritik olarak kabul edilen hastaların MEWS skoru ile belirlendi ve bu hastalarda Pİ ölçümleri yapıldı. Elde edilen veriler çalışma formuna kaydedildi. Hasta verileri toplama işlemi tamamlandıktan sonra veriler digital ortama aktarıldı ve istatistiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In intensive emergency departments, triage has emerged as a solution for the separation of critical patients from other patients and their early intervention. In our study, we aimed to determine the usability of the arrival Perfusion index (PI) in the triage of patients admitted to the emergency department and to identify the critical patients, to determine the prognosis and clinical features, and to investigate whether there will be a new parameter for triage. Material and Method: Our study was conducted as a prospective observational study. Patients who were brought to the emergency department by ambulance or ambulance service and who were considered critical by triage personnel were determined by MEWS score and PI measurements were performed in these patients. The data obtained were recorded on the study form. After the collection of patient data was completed, the data were transferred to digital media and statistical analysis was performed.