Acil serviste noninvaziv mekanik ventilasyon (NIMV) başarısını etkileyenfaktörler
Factors affecting non-invasive mechanical ventilation success inemergency department
  1. Tez No: 604758
  2. Yazar: ETKİN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
NIMV, acil servislerde ve yoğun bakım ünitelerinde solunum sıkıntısı olan kritik hasta gruplarında sıklıkla kullanılan bir hava yolu yönetimi ve oksijen tedavisi uygulamasıdır. Çalışmanın amacı acil serviste NIMV uygulanan hastalarda NIMV başarısını etkileyen faktörleri araştırmaktır. Bu retrospektif tanımlayıcı çalışmaya 01.01.2018 – 01.01.2019 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Acil Servisi'ne başvuran 18 yaş üstü NIMV uygulanan 208 hasta dahil edildi. NIMV uygulanırken hayatını kaybeden ve invaziv mekanik ventilasyona geçilen hastalar başarısız kabul edildi. Hastalar başarılı (n=143) ve başarısız (n=65) grup olarak ikiye ayrıldı. NIMV uygulaması sırasında hastaların 12 tanesi, invaziv mekanik ventilasyona geçilen 53 hastanın da 36 tanesi olmak üzere toplam 48 (%23) hasta hayatını kaybetti. NIMV başarı oranı %68,8 olarak hesaplandı. Komorbid hastalıklardan astım/KOAH olan hastaların %78,1'inde NIMV uygulamasının başarılı olduğu saptandı. Geçirilmiş SVO tanılı hastaların %50'si, evde O2 tedavisi almayan hastaların %38'i ve malign kanser hastalığı olan hastaların %66,7'si NIMV başarısız gruptaydı. Yaşamsal bulgular incelendiğinde NIMV uygulamasının başarısız olduğu grupta SKB (129 mmHg vs 139 mmHg, p=0,044), DKB (70 mmHg vs 77 mmHg, p=0,003), OAB (70 mmHg vs 97 mmHg, p=0,004) ölçümleri daha düşük ve ortalama nabız (110 atım/dk vs 101 atım/dk, p=0,013) ölçümleri ise yüksek saptandı. NIMV uygulamasının başarısız olduğu grupta; BUN (35 vs 25mg/dl), p=0,001), kreatinin (1,13 vs 0,95 mg/dl), p=0,015) ve laktat (1,94 vs 3,29 mMol/L, p=0,000) anlamlı derecede yüksek ve pO2 ölçümlerinin (45 vs 54 mmHg), p=0,001) ise anlamlı derecede düşük olduğu saptandı. Lojistik regresyon analizinde, malign kanser hastalığının bulunması, MEUS'nun 4 ve üzeri olması, GKS 15'in altında olması, kreatinin değerinin 1,5mg/dl ve üzeri olması ve laktat değerinin 6 ve üzeri olmasının başarısızlık riskini arttırdığı tespit edildi. Sonuç olarak malign kanser hastalığı bulunan, hemodinamik durumu kötü olan ve organ perfüzyon bozukluğu oluşmaya başlayan hasta gruplarında erken dönemde NIMV uygulamasının başarısızlığı göz önünde bulundurularak IMV geçiş için hazırlıklı olmanın gerekli olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Non-invasive mechanical ventilation (NIMV) is an airway management and oxygen therapy modality used frequently in emergency departments and intensive care units for critical patients with respiratory distress. The aim of this study was to determine factors affecting NIMV success. This retrospective descriptive study included 208 patients over 18 years of age who admit to Hacettepe University Medical Faculty Adult Emergency Department and received NIMV therapy between 01.01.2018 - 01.01.2019. Patients who died under NIMV therapy or switched to invasive mechanical ventilation were considered unsuccessful. There were 143 patients in the successful group and 65 in the unsuccessful group. A total of 48 (23%) of patients; 12 patients during NIMV therapy and 36 of 53 patients who switched to invasive mechanical ventilation were died. Success rate of NIMV therapy was 68.8%. NIMV was successful in 78.1% of patients with asthma / COPD . Fifty percent of patients with a history of SVO, 38% of patients without home O2 treatment, and 66.7% of patients with malignant cancer were in the unsuccessful group of NIMV therapy. When the vital signs were examined, SBP (129 mmHg vs 139 mmHg, p = 0.044), DBP (70 mmHg vs 77 mmHg, p = 0.003), OAB (70 mmHg vs 97 mmHg, p = 0.004) measurements were lower and mean heart rate (110 beats / min vs 101 beats / min, p = 0.013) were found to be high in the group in which NIMV therapy failed. In the group where NIMV therapy failed; BUN (35 vs 25mg/dl), p = 0.001), creatinine (1.13 vs 0.95 mg/dl, p = 0.015) and lactate (1,94 vs 3,29 mMol/L, p=0,000) were significantly higher and pO2 measurements (45 vs 54mmHg (unit summer), p = 0.001) were significantly lower. Logistic regression analysis revealed that the presence of malignant cancer, MEUS being 4 and above, GCS below 15, creatinine value of 1.5mg / dl and above and lactate value of 6 and above increased the risk of failure. As a result, it was concluded that it is necessary to be prepared for transition to IMV theraphy considering the failure of NIMV therapy in the early period in patients with malignant cancer, hemodynamically instable and organ perfusion disorder.