Atatürk milliyetçiliğinin Turancılığa bakışı
Atatürk's nationalism and Turanism
  1. Tez No: 614161
  2. Yazar: BERRİN AYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP CÜNEYT AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Fransız İhtilali ile yayılmaya başlayan milliyetçilik fikir akımı günümüz toplumlarında hala güncelliğini ve etkinliğini sürdürmektedir. Tüm dünyada birçok değişime ve dönüşüme neden olmuştur. Yeni devletlerin kurulmasına çokuluslu toplumların dağılmasına sebep olmuştur. Sonrasın büyük mücadelelerin başlamasına ve ülke sınırlarının değişime yol açmıştır. Osmanlı Devleti'ndeki Türk milleti çok geç milliyetçilik görüşüyle tanışarak uygulamıştır. Osmanlı'nın Dağılma Dönemiyle başlayan ve Kurtuluş Savaşı sürecinde de büyük önem teşkil eden bir fikir akımı olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla birlikte milli bir devlet kimliği sağlanmıştır. Bu yeni devletin ku-rucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'tür. Atatürk milliyetçi görüşü ve liderliği çağdaş ve modern, ırkçılık barındırmayan bir milliyetçi devlet yapısı uygulanmıştır. Bu nedenle Turan görüşü için uygulamada bir şey yapılmamış sadece Misak-ı Milli sınırları içinde kalan Türk milletinin bütünlüğü ve devamlılığı için yeniden yapılanmalar sağlanmıştır. Atatürk Turancılık fikrini sadece kültür birliği sayesinde devamlılığı savunarak Türk birliği için mücadele anlayıştan uzak durmuştur.
Özet (Çeviri)
The idea of nationalism, which started to spread with the French revolution, is still current and effective in today's societies and has caused many changes and transformations all over the world. It caused the formation of new states, disintegration of multinational societies. It also led to great struggles and border changes of the countries. The Turkish nation in the Ottoman Empire met and applied the idea of nationalism too late. There has been a trend of ideas that started with the disintegration period of the Ottoman Empire and had a great importance in the Turkish War of Independence. A state of national identity has been achieved with the foundation of the Republic of Turkey. The founder of this new state is Mustafa Kemal Atatürk. Atatürk applied his nationalist view and leadership to a modern and non-racist nationalist state structure. Therefore, nothing has been done in practice for Turan's view, but only restructuring has been ensured for the integrity and continuity of the Turkish nation within its national borders. Atatürk defended the idea of Turanism only by means of cultural unity and avoided the understanding of struggle for Turkish unity.