Avrupa Birliği'ne uyum aşamasında küçük ve orta boy işletmelerin örgütlenme sorunları ve çözüm önerileri -Edirne incelemesi-
- Tez No: 61425
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünya' nın bir çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de küçük ve orta boy işletmelerin (KOBÎ) ne olduğu konusunda bir tanım güçlüğü bulunmaktadır. Bu nedenle ülkeden ülkeye ve bölgeden bölgeye farklılık gösteren küçük ve orta boy işletmeler belirli ölçüler kullanılarak sınıflandırılmaya çalışılmıştır. Ülkemizde 13. yüzyılda Ahilik sistemi ile ilk kez küçük esnaf ve sanatkar örgütlenmesi olarak başlayan oluşum, tarihsel süreç içerisinde önemli yapısal değişikliklere uğramıştır. Cumhuriyet ile birlikte ve özellikle de planlı dönemde iyi niyetli çalışmalara rağmen KOBİ'lerin geliştirilmesi için somut politikalar üretilmemiştir. Ancak 1980 sonrası tüm dünyada politik ve ekonomik konjonktürün değişmesi ve özellikle“pazar ekonomisi”lehinde bir trend göstermesi KOBÎ'lerin rolünün de yeniden tartışılmasına neden olmuştur. Bununla birlikte yine son yıllarda dünya rekabetinin kızışması, uluslararası düzeye ulaşması ve sermayenin globalleşmesi, bölgesel entegrasyonları gündeme getirmiştir. Tüm bu gelişmeler KOBİ'lerin ulusal ve bölgesel kalkınmada yeniden önem kazanmasına neden olmuştur. Bu çalışma çerçevesinde KOBÎ'lerin tanımı, doğuşu, gelişimi ve sorunları incelenmiştir. AB ülkelerinde benzer yapılanmalar Türkiye örneğiyle karşılaştırılmıştır. Yapılan inceleme sonucunda, KOBİ'lerin AB entegrasyonu sürecinde rekabet edebilir hale gelmelerinin ancak örgütlü bir yapılanma ile gerçekleştirilebileceği, Türkiye ekonomisine katma değer yaratabileceği vurgulanmıştır. 86
Özet (Çeviri)
There is problem about definition of Small and Medium Sized Business in Turkey as same as the other countries. Thus, Small and Medium Sized Business which differ from country to the other country or from region to other region has been tried to classify by using certain characteristics. System of Ahilik had been seemed as organization of small guilds and craftsman in 13th century and this trend was subjected to important structural changes in the historical process. However, after founding Republic especially planned period couldn't produce radical politics to develop Small and Medium Sized Business in spite of important working. After 1980, result of the politic and economic changes especially the term of developing Market Economy, the role of SMSB has been begun to argue again. Recently, increasing world competition, reaching international level and global capitol and such that concepts argued regional integrations. All of this kind of developing, the important role of national and regional development of SMSB has increased. Definition, borning, developing and problems of SMSB has analysed in the study. The similar process in EU has been compared with Turkey. The result of the studies, In the entegration process of EU, to complete with EU's countries must need organized structural changes in SMSB. 87