Yıldız ve genç erkek basketbolcularda beslenme durumu ile optimal performans duygu durumunun değerlendirilmesi
Yildiz ve genç erkek basketbolcularda beslenme durumu ile optimal performans duygu durumunun değerlendirilmesi
- Tez No: 614257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA TEVFİKOĞLU PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma Kırklareli ilinde lisanslı basketbol oynayan 16-18 yaş erkek sporcuların beslenme durumu, fiziksel aktivite, antropometrik ölçüm ve optimal performans duygu durumunun değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya ortalama yaşları 16,93±0,81 yıl olan 61 erkek sporcu dahil edilmiştir. Sporcuların ortalama boy uzunluğu 183,77±7,75 cm ve vücut ağırlığı 73,22±12,69 kg ve Beden Kütle İndeksi 21,60±2,91 kg/m2'dir. Basketbolcuların vücut yağ ve kas oranları sırasıyla %10,92±4,10, %83,76±4,83'tür. Sporcuların %50,80'i ana öğün atlamaktadır ve atlanan öğün %54,80 ile kahvaltıdır. Sporcuların %73,80'i beslenme tarzının başarıyı etkilediğine inanmaktadır. Sporcuların %68,90'ı olumlu duygularda beslenmelerinde bir değişiklik olmadığını, % 49,20'si olumsuz duygularda daha az besin tükettiklerini ifade etmiştir. Sporcuların enerji, karbonhidrat, protein ve yağ alımı sırasıyla; 2510,80±729,65 kkal/gün, 263,92±80,87 g/gün, 99,74±36,78 g/gün ve 114,73±40,96 g/gün'dür. Sporcuların lif (%62,30), B1 vitamini (%68,90), pantotenik asit (%62,30), B6 vitamini (%55,70), folik asit (%68,90), magnezyum (%60,70), demir (%65,60) ve çinko (%75,40) alım düzeyleri yeterlidir. Basketbolcular C vitaminini (%57,40) yetersiz düzeyde alırken, E vitamini (%68,90), niasin (%86,90) ve fosforu (%98,40) aşırı düzeyde almıştır. Sporcuların B12 vitamini alım düzeyi %49,20'sinin aşırı ve %41,00'inin yeterlidir. Adölesan sporcuların %50,80'i yeterli, %47,50'si ise yetersiz düzeyde kalsiyum almaktadır. Sporcuların optimal performans duygu durum ölçeği puanı 3,68±0,85 olarak saptanmıştır. En düşük değer 3,07±1,22 puan ile kendilik farkındalığının azalması boyutunda olup, en yüksek değer ise 4,29±0,79 puan ile amaca ulaşma deneyimi boyutunda hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was the aim of evaluate the nutritional status, physical activity, anthropometric measurement and optimal performance emotion status of 16-18 year old male athletes playing basketball in Kırklareli. In the study 61 male athletes with a mean age of 16,93±0,81 years were included. The athletes have an average length of 183,77±7,75 cm, a body weight of 73,22±12,69 kg and Body Mass Index of the 21,60±2,91 kg/m2. That 50,80% of the athletes skip main meals and 54,80% of the skipped meals are breakfast. That 73,80% of athletes believe that nutrition style affects success. That 68,90% of the athletes stated that there was no change in their nutrition in positive emotions and 49,20% stated that they fed less than usual in negative emotions. Body fat and muscle ratios of basketball players are respectively 10,92±4,10%, 83,76±4,83%. Individuals' energy, carbohydrate, protein and fat intake respectively; 2510,80±729,65 kcal/day, 263,92±80,87 g/day, 99,74±36,78 g/day and 114,73±40,96 g/day. Athletes fiber (62,30%), vitamin B1 (68,90%), pantothenic acid (62,30%), vitamin B6 (55,70%), folic acid (68,90%), magnesium (60,70%), iron (65,60%) and zinc (75,40%) intake levels are sufficient. Individuals took vitamin C (57,40%) inadequate level, while vitamin E (68,90%), niacin (86,90%) and phosphorus (98,40%) were excessive level. The level of vitamin B12 intake of athletes is excessive in 49,20% and sufficient in 41,00%. Of the individuals 50,80% sufficient and 47,50% receive insufficient calcium. The flow state scores of the athletes were determined as 3,68±0,85. The lowest value was calculated to be terms of self-awareness reduction dimension with 3,07±1,22 points and the highest value was calculated in terms of experience reaching the goal dimension with 4,29±0,79 points.