Tip 2 diyabet tanısı konulan hastalarda fiziksel aktivitenin vücut kompozisyonu ve kan parametreleriyle ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relation of physical activity to blood parameters and body composition in patients with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 614272
  2. Yazar: FATMA TAPSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN GÖLGELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, tip 2 diyabet hastası olan yetişkin bireylerde fiziksel aktivitenin açlık kan glikozu, HbA1c, kan yağları gibi kan parametreleri, antropometrik ölçümleri, vücut kompozisyonları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya Niğde Ömer Halisdemir EAH dahiliye polikliniğine başvuran en az bir yıldır diyabet hastası olan, bilinen diyabet yaşı 5 'i geçmeyen ve insülin kullanmayan tip 2 diyabet hastaları dahil edildi. Araştırma kapsamındaki bireylerin genel özellikleri, sağlık durumu, diyete uyumu, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları ve fiziksel aktivite düzeyi yüzyüze görüşme yöntemi ile anket formuna kaydedildi. Fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Formu (IPAQ) kullanılarak belirlendi. Hastaların kan örneklerinde açlık kan glikozu, HbA1c, Total kolesterol, Trigliserid, HDL, LDL düzeylerine bakıldı. Çalışmaya katılan Tip 2 diyabetli bireylerin %54'ü kadın, %46'sı erkektir. Bireylerin diyabet süresi 27,39±15,85 aydır. Katılımcıların %40'ı inaktif, %29'u orta derecede aktif, %31'i yeterli aktiviteye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of physical activity on blood parameters such as fasting blood glucose, HbA1c, blood fats, anthropometric measurements and body composition in adult individuals with type 2 diabetes. Type 2 diabetes patients who have had at least one year of diabetes mellitus, not older than 5 years of age with diabetes and who do not use insulin have been included in this study. The patients have applied the internal medicine policlinics in Ömer Halisdemir Training and Research Hospital. The general characteristics, health status, dietary habits, biochemical findings and physical activity level of the individuals covered by the survey were recorded in the questionnaire form by face to face interview method. The level of physical activity was determined using the International Physical Activity Form (IPAQ). HbA1c, total cholesterol, triglyceride, HDL and LDL levels were determined in the blood samples of the patients. The subjects with type 2 diabetes who participated in the study were 54 %female, 46% were male. The duration of diabetes in individuals is 27,39 ± 15,85 months. 40% of participants are inactive, 29% are active in the middle, and 31% have sufficient activity.