Allojenik ve otolog vericilerden toplanan CD34+ ve CD34+CD133+ karakterli kök hücre oranlarının mobilizasyon ve klinik sonuçlarla ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between CD34 + and CD34 +CD133 + characterized stem cell range collected from allogenic and otologic transmissions with mobilization and clinical results
  1. Tez No: 614273
  2. Yazar: HURİYE ÇELİKZENCİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ KÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızın amacı kemik iliği naklinde vericilerden CD34 kök hücre ve CD34/CD133 kök hücre sayımında kullanılan kitleri karşılaştırılarak engratfman oluşumunda kök hücre miktarı ve kök hücre karakterinin etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamız, Erciyes Üniversitesi kemik iliği nakil merkezinde lösemi/lenfoma tanısı ile izlenerek kök hücre nakline karar verilen hasta/vericilerin aferez ürününden alınan örneklerde kök hücre sayımıyapılarak gerçekleştirildi. Örnekler kök hücre sayım kitleri ile hazırlanarak akım sitometrik analiz sonrasında absolu kök hücre sayıları elde edildi. Takip dosyalarından hasta engrafman süreleri ve hastalara verilen kg başına/ kök hücre miktarına ilişkin verileralındı. Nötrofil ve platelet engraftman süreleri ile verilen kök hücre miktarı arasındaki ilişkisi araştırıldı. Çalışmamızda36 otolog hasta ve 28 allojenik hasta vericisinden olmak üzere toplamda 64 vericiden toplanankök hücre/ kemik iliği örneklerinden sayım yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to compare the stem cell character and number by comparing kits used in CD34 stem cell and CD34 / CD133 stem cell counts from donors in bone marrow transplantation. Our study was carried out with stem cell count in the samples taken from apheresis product of patients / donors who were admitted to Erciyes University bone marrow transplant center and followed up with leukemia / lymphoma diagnosis. After the samples were processed with stem cell count kits, stem cell numbers were obtained by flow cytometric analysis. The follow-up files consisted of patient engraftment times and the amount of stem cells per /kg given to patients. The relationship between neutrophil and platelet engraftment times and the number of stem cells were investigated. In our study, a total of 64 autologous patient and 28 allogeneic patient donors were collected from 64 donor cells / bone marrow samples.