Kullanıcı odaklı tasarım yöntemi kullanılarak el blenderının kullanılabilirliğinin incelenmesi
Examination of hand blender's usability using user-centered design method
- Tez No: 614280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Endüstriyel tasarım alanındaki gelişmeler, teknoloji ile birlikte yeni yaklaşımların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kullanıcı odaklı tasarım yaklaşımı da bunlardan biridir. Endüstriyel ürün tasarımında ürün odaklı çalışmalar yerini kullanıcılara bırakmış ve ürünün kullanılabilirliği başrole taşınmıştır. Bu çalışmanın amacı, önemi gün geçtikçe artan kullanıcı odaklı tasarım yaklaşımının ürün tasarımındaki yerinin araştırılarak küçük ev aletleri sektöründe uygulanmasıdır. Bu tez kapsamında özellikle küçük ev aletleri sektöründe kullanıcı odaklı yaklaşımın gerekliliğinin ortaya konması hedeflenmektedir. Bu amaçla kullanıcı odaklı tasarım, kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi kavramları hakkında araştırma yapılmış, bu kavramların küçük ev aletleri sektöründeki uygulamaları incelenerek blender seti üzerinden örnek bir çalışma yapılmıştır. Örnek çalışmada kullanılabilirlik testlerinden, gözlem ve gözlem sonrası anketlerden yararlanılmıştır. 21 katılımcı ile gerçekleştirilen gözlemlerde ürünün kullanım alanında kullanıcılara verilen 4 görev gözlenmiştir. Kullanım sonrasında katılımcılara anket verilerek deneyimleri hakkında detaylı bilgiler elde edilmiştir. Bu bilgilerin analizi sonucunda ürünün daha kullanılabilir olması için gerekli olan tasarım önerileri hazırlanmıştır. Sonuç olarak; kullanılabilirlik, kullanıcı deneyimi ve kullanıcı odaklı tasarım kavramlarının iç içe geçmiş bir yapısı olduğuna varılmıştır. Bir ürünün başarılı olabilmesi için kullanılabilir olması gerekmektedir. Bu da kullanıcı odaklı bir tasarımın gerekliliğini ortaya koymaktadır. Kullanıcı odaklı bir tasarım yapabilmek için ise kullanıcı deneyimlerinden faydalanılması gerektiği araştırma sonuçlarından elde edilmiştir. İşlev ve kullanıcı kitlesi çeşitliliğinin çok olması sebebiyle küçük ev aletleri sektöründe kullanıcı odaklı yaklaşımın benimsenmesi sektörün pazardaki konumunu üst seviyelere taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Advances in industrial design have led to new approaches with technology. The user-centered design approach is one of them. Product-oriented works in industrial design have been replaced by users' experiences and the usability of the product has become the leading role. The aim of this study is to investigate the importance of user-centered design approach in product design in small household appliances sector. In this thesis, it is aimed to reveal the necessity of user centered approach especially in small household appliances sector. For this purpose, research has been done about user centered design, usability and user experience concepts and applications of these concepts in small home appliances sector have been examined and a sample study has been done through blender set. Usability tests, observation and post-observation questionnaires were used in the case study. In the observations carried out with 21 participants, 4 tasks assigned to the users were observed in the usage area of the product. After the usage, a questionnaire was given to the participants and detailed information about their experiences was obtained. As a result of the analysis of this information, the design suggestions required to make the product more usable were prepared. It is concluded that usability, user experience and user oriented design concepts are intertwined. A product must be usable to be successful. This reveals the necessity of user-centered design. In order to make a user-centered design, it is obtained from the research results that user experiences should be utilized. Due to the wide variety of functions and users, adopting a user-centered approach in the small household appliances sector will increase the position of the sector in the market.