Çorum ili Çöplü arastası ve yakın çevresi koruma ve sağlıklılaştırma önerileri
Restoration and rehabilitation proposals for Corum Çöplü arasta and its nearest neighbourhood
- Tez No: 614281
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, Çorum İli Merkez İlçesi'nde bulunan, özgün dükkanlara, nitelikli mimari elemanlara ve gridal dokuya sahip Çöplü Arastası ve yakın çevresindeki ticari alanı konu etmektedir. Çalışmanın amacı; arastanın ve çevresinin özgün nitelik ve değerlerini gelecek nesillere aktarabilmesini sağlayacak koruma ve geliştirme projelerinin hazırlanmasıdır. Çalışmada alanın tarihi değerleri ve mevcut durumu araştırılmış, grafik ve yazılı belgelemesi yapılmıştır. Arasta alanında mimari eleman, malzeme, değişim ve bozulma analizleri yapılarak, bu analizlerin değerlendirilmesi sonucunda alanın problem ve potansiyelleri belirlenmiştir. Analiz verileri, problemler ve potansiyeller dikkate alınarak alanın barındırdığı değerlerin korunması ve günümüz konfor koşullarına adaptasyonu ile sağlıklılaştırılarak gelecek nesillere aktarılabilmesi ve sürdürülebilir korunması için koruma ve geliştirme önerileri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses on Çöplü Arasta and commercial area nearby, in Çorum province central district which has original shops, qualified architectural elements and grid configuration. The aim of the study is to prepare conservation and development projects which provide to transfer Arasta's authenticity and values to future generations. Historic value and current situation of area were investigated, graphic and written documentation were done in the study. By conducting architectural elements, materials, changes and distortion analyses in the Arasta area and, problems and potentials of area were determined as a result of these analyses' evaluation. By taking analyzed data, problems and potentials into consideration, conservation and development proposals were prepared in order to transfer them to future generations and to provide sustainable conservation by rehabilitating with the protection of the values contained in the field and adaptation to today's comfort conditions, transferring them to future generations and sustainable protection.