Simulation of a homomorphic encryption system
Homomorfik bir şifreleme sisteminin simülasyonu
  1. Tez No: 614293
  2. Yazar: HANİFE ÇAĞIL BOZDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde bulut bilişim çok yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bulut bilişim, bilişim hizmetlerinin internet üzerinden yasal olarak aktarılmasıdır. Bulut hizmetleri, uzak konumlardaki yazılım ve donanım kaynaklarının kullanılmasını sağlar. Bulut bilişimin bu kadar yaygın kullanılması, bu konudaki güvenlik açıkları ile ilgili bir sürü soruya yol açmaktadır. Veriler üzerinde deşifreleme olmaksızın işlem yapıp yapmamanın mümkün olup olmadığı hakkında araştırmalar hız kazanmıştır. Burada devreye kriptoloji girecektir. Kriptoloji, veriyi veya mesajı, üçüncü taraflarca anlaşılamayacak biçimde şifreleme bilimi ve sanatıdır. Kriptoloji, mesajları şifreleme yöntemlerini analiz eden“şifreleme”ve şifreli mesajları deşifreleme yöntemlerini analiz eden“deşifreleme”yöntemlerinden oluşur. Şifreleme, bir düz metnin verilerinin rasgele ve anlamsız görünen bir metne dönüştürülmesi işlemidir. Deşifreleme ise şifre çözme işidir. Diğer bir deyişle rasgele metni düz metne dönüştürme işlemidir. Homomorfik şifreleme, şifrelenmiş veriler üzerinde doğrudan hesaplama yapılmasına izin verir. Şifre çözülürse, sonucun, işlemin şifresiz yapılması durumunda elde edilecek olan değerle aynı olduğu görülecektir. Bu tezde bir homomorfik şifreleme sisteminin simülasyonu gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cloud computing is widely used nowadays. Cloud computing is the legal transfer of information services over internet. Cloud computing is a service which allows software and hardware sources to be used from remote locations. The widespread usage of cloud computing services causes many safety questions. The popularity of research about the operations on data without decryption has increased. Here, the cryptology comes to the scene. Cryptology is the science and art of making communication incomprehensible to third parties who have no right to read and understand the data or message. Cryptology has two subparts: cryptography which analyzes methods of encrypting messages, and cryptanalysis that analyzes methods of decrypting encrypted messages. Encryption is turning a plain text data to a random and meaningless text. Decryption is the vice versa. It is the process of turning this random and meaningless text to original plaintext. In homomorphic encryption, operations are realized directly on the encrypted version of the data. The results will be the same with decrypted data even operations are done with encrypted data. In this thesis, the simulation of a homomorphic encryption system is actualized.