Kullanılmış kozmetik ürünlerden izole edilen aerop bakteriler ve antibiyotik direncinin değerlendirilmesi
Evaluation of aerobic bacteria and antibiotic resistance isolated from used cosmetic products
- Tez No: 614307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kozmetik, Yunancada süsleme ustası anlamında olan“kosmetikos”kelimesinden türemiştir. Geçmişten günümüze kadar güzel ve bakımlı görünmek her dönemde önem arz etmiştir. Yaşanılan çağa ve koşullara göre güzellik anlayışı farklılık gösterse de her çağda güzelliğin temelinde kozmetik ürünlerin kullanımı vardır. Günümüzde insanların sağlığını koruma, koruyucu sağlık tedbirleri, hastalığa değil sağlığa yönelik yapılan yatırımlar ve kişiyi hastalanmadan bilinçlendirme adına yapılan projeler kapsamında denetlenen binlerce sektörden biri de kozmetik sektörüdür. Kozmetiklerin istenmeyen etkilerini en aza indirmek için sağlıklı koşullarda üretilip korunması gerekmektedir. Bu çalışmada, Van bölgesinde 500 kozmetik ürün kullanıcısından, kullanılmış kozmetik ürünler toplandı. Kullanılmış kozmetik ürünlerden (n=500) toplamda 101 (%20,2) tane bakteri izolasyonu yapıldı. Vitek 2 cihazında gerçekleştirilen identifikason sonucunda izolatların sırasıyla S. epidermidis (47, %46,5), S. hominis (17, %16,8), S. aureus (6, %5,9), E. coli (16, %15,8), K. pneumoniae (11, %10,9) ve P. aeruginosa (4, %4,1) olduğu belirlendi. Fenotipik antibiyotik değerlendirmesi sonucunda 1 izolatın metisilin dirençli S. aureus (MRSA) olduğu görüldü. İzole edilen 10 gram negatif bakterinin kabapenem ve genişlemiş β-laktamaz direnci profili gösterdiği belirlendi. Bu çalışmada, kozmetik ürün kullanımında kişisel hijyen, zaman, kozmetik ürünün bulunduğu ortam ve kendinize ait olmayan ürünlerin kullanımına dikkat edilmemesi sonucu ciddi infeksiyonlara maruz kalınabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Cosmetics is derived from ''kosmetikos'' word which is meaning Greek master of ornament. It is always important to look beautiful and well-groomed from the past to the present. Although the understanding of beauty is different according to the period and conditions, there is use of cosmetic products on the basis of beauty in each period cosmetic sector is one of the thousands audited within the scope of protection of people's health, preventive health measures, investments made for health, not disease and awareness-raising projects. Cosmetics need to be produced and maintained in healthy conditions to minimize unwanted effects. In this study, used cosmetic products were collected from 500 cosmetic users in Van region. A total of 101 (20.2%) bacteria were isolated from used cosmetic products (n = 500). As a result of identification performed on Vitek 2 device, S. epidermidis (47, 46.5%), S. hominis (17, 16.8%), S. aureus (6, 5.9%), E. coli (16, 15.8%), K. pneumoniae (11, 10.9%) and P. aeruginosa (4, 4.1%). Result of phenotypic antibiotic evaluation revealed that 1 isolate was methicillin-resistant S. aureus (MRSA). It was determined that the isolated 10 gram negative bacteria showed a profile of cabapenem and enlarged β-lactamase resistance. In this study, it was concluded that the use of cosmetic products may cause serious infections due to personal hygiene, time, the environment where the cosmetic product is used and the use of non-own products.