Halk oyunları oynayan üniversite öğrencilerinin iletişim becerileri ve sosyal bütünleşme düzeyleri arasındaki ilişki
The relation between communication skills and social integration of university students who are folk dancers
  1. Tez No: 614319
  2. Yazar: KADİR ERSAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SALİM ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, halk oyunları oynayan üniversite öğrencilerinin iletişim becerileri ile sosyal bütünleşme düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek, demografik değişkenlere göre öğrencilerin iletişim becerileri ve sosyal bütünleşme düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, betimsel taramaya (survey) ve ilişkisel taramaya yönelik bir yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2014-2015 eğitim öğretim güz döneminde Selçuk Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu (SÜHOT) seçmelerini kazanan 300 (nerkek=93, nkadın=207) öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Korkut (1996) tarafından geliştirilen“İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”(İBDÖ), Karacan Doğan (2011) tarafından geliştirilen“Sosyal Bütünleşme Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, ikili karşılaştırmalar için Mann-Whitney U Testi ve çoklu karşılaştırmalar için Kruskal-Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. Öğrencilerin iletişim becerileri ile sosyal bütünleşme düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için Spearman Brown Sıra Farkları Korelasyon (r) katsayısı tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi için α=0.05 seçilmiştir. Araştırma sonucunda, halk oyunları oynayan üniversite öğrencilerinin genel olarak iletişim becerisi algılarının yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ölçek alt boyutları arasında öğrencilerin en yüksek demokratik tutum boyutuna katılım gösterdikleri tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin, iletişim becerilerini değerlendirmeye yönelik tüm boyutların (saygı, ifade becerisi, değer, engeller, motivasyon, demokratik tutum) demografik değişkenlerine göre (cinsiyet, yaş, sınıf, gelir düzeyi, anne ve babanın eğitim düzeyi, halk oyunlarına ne zaman başladığı, ailede daha önceden halk oyunları ile ilgilenmiş bireyler olup olmadığı) anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan halk oyunları oynayan üniversite öğrencilerinin genel olarak sosyal bütünleşme düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ölçek alt boyutları arasında öğrencilerin en yüksek milli ve kültürel gelişim boyutuna katılım gösterdikleri tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin sosyal bütünleşme ölçeği fiziksel gelişim boyutunun cinsiyet değişkenine göre; toplumsal gelişim boyutunun yaş değişkenine göre; milli ve kültürel gelişim boyutunun sınıf değişkenine göre; kişisel becerilerin gelişimi boyutunun baba eğitim düzeyi ve halk oyunlarına başlama zamanı değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı, diğer alt boyutların ise cinsiyet, yaş, sınıf, baba eğitim düzeyi ve halk oyunlarına başlama zamanı değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Yine öğrencilerin, sosyal bütünleşme ölçeği tüm boyutlarının (duygusal gelişim, fiziksel gelişim, ikili ilişkilerin gelişimi, milli ve kültürel gelişim, toplumsal gelişim, kişisel becerilerin gelişimi ve grup ilişkilerinin gelişimi) gelir düzeyi, anne eğitim düzeyi ve ailede daha önce halk oyunları ile ilgilenmiş bireyler olup olmadığı değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır. Halk oyunları oynayan üniversite öğrencilerinin iletişim becerileri ile sosyal bütünleşme düzeyleri arasında orta ve düşük düzeyde pozitif yönlü ilişkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the relationship between communication skills and social integration levels of university students playing folk dances and to investigate whether communication skills and social integration levels differ according to demographic variables. In the research, a method for descriptive (survey) and relational screening was used. The population of the study consisted of 300 students (n male=93, n female=207) who passed the dance exam of Selcuk University Folk Dance Group (SÜHOT) in fall semester of 2014-2015 academic year. In the research,“Communication Skills Assessment Scale”,“Social Integration Scale”and“Personal Information Form”developed by Korkut (1996), Karacan Doğan (2011) and the researcher respectively were used as data collection tools. Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis Variance Analysis was used for paired comparisons and multiple comparisons, respectively. The relationship between students' communication skills and social integration level was determined by Spearman Brown Rank Differences Correlation (r) coefficient technique. α=0.05 was chosen for the significance level. As a result of the study, it was concluded that university students playing folk dances had higher perceptions of communication skills. Among the sub-dimensions of the scale, it was determined that the students participated in the highest democratic attitude dimension. It was found that there was no statistically significant difference between the demographic variables (gender, age, class, income level, education level of parents, when they started folk dances, whether there were individuals who were interested in folk dances in the family before) and the all communication skills sub-dimensions (respect, expression skill, worthiness, obstacles, motivation, democratic attitude) of the students. It was concluded that the social integration levels of the university students playing folk dances were high. Among the sub-dimensions of the scale, students mostly participated in the national and cultural development dimension. It was determined that there was a statistically significant difference between physical development dimension and gender variable; social development dimension and age variable; national and cultural development dimension and class variable; personal skills development dimension and father education level and time to start to folk dance variables while the other sub-dimensions did not show a significant difference according to the gender, age, class, father education level and the time to start folk dances variables. Also, it was found that there was no statistically significant difference between all dimensions of social integration scale (emotional development, physical development, development of bilateral relations, national and cultural development, social development, development of personal skills and development of group relations) and income level, mother education level and whether there were individuals who were interested in folk dances in the family variables. It has been determined that there is a moderate and low positive relationship between communication skills and social integration levels of university students playing folk dances.