Spastik hemiparetik serebral palsili çocuklarda gluteus medius ve gluteus maksimus kaslarına uygulanan kinezyo bantlamanın yürüyüş ve denge üzerine etkisi
The effect of kinesio taping applied to gluteus medius and gluteus maximus muscles on balance and gait in children with spastic hemiparetic cerebral palsy
- Tez No: 614320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN KAFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Serebral Palsi (SP) en yaygın çocukluk çağı dizabilite nedenidir. SP' li bireylerde yürüme ve denge problemleri sıklıkla görülmektedir. Bu çalışmada amaç spastik hemiparetik Serebral Palsili çocuklarda gluteus maksimus ve gluteus medius kaslarına uygulanan Kinezyo® bantlamanın, akut ve uzun dönemde yürüme, fonksiyonellik ve denge üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya 11'i bantlama grubu, 9'u kontrol grubuna olmak üzere 20 çocuk alındı. Bantlama grubuna 4 hafta boyunca fizyoterapi programına ek olarak Kinezyo® bantlama yapıldı. Kontrol grubu ise sadece fizyoterapi programı aldı. Fonksiyonelliğin değerlendirilmesi için Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT), Fonksiyonel Mobilite Skalası (FMS), Kaba Motor Fonksiyon Ölçeği (GMFM-88), dengenin değerlendirmesi için Pediatrik Berg Denge Ölçeği (PBDÖ), yürüme parametrelerinin değerlendirilmesi için BTS G-Walk Spatio-Temporal yürüme analiz sistemi ve katılımın değerlendirilmesi için Kanada Aktivite Performans Ölçümü (Canadian Occupational Performance Measure-COPM) kullanıldı. Değerlendirmeler 4 hafta başında, sonunda ve bantlama grubunda ilk bant uygulamasından 30 dakika sonra yapıldı. Bantlama grubunda akut dönemde fonksiyonellikte ; kronik dönemde kadans, yürüme simetrisi, pelvik rotasyon simetrisi, fonksiyonellik, denge ve mobilite açısından anlamlı gelişim gözlenirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy (CP) is the most common cause of childhood disability. Walking and balance problems are frequently seen in individuals with CP. The aim of this study was to investigate the effects of Kinesio® taping on gluteus maximus and gluteus medius muscles on acute and long-term gait, functionality and balance in children with spastic hemiparetic cerebral palsy. The study included 20 children, 11 of whom were taping group and 9 of whom were control group. Kinesio® taping was applied to the taping group for 4 weeks in addition to physiotherapy program. The control group received only physiotherapy program. Timed Up and Go Test (TUG), Functional Mobility Scale (FMS) were used for the assessing functionality. Pediatric Berg Balance Scale (PBSS) was used for the assessment of balance. Gross Motor Function Scale (GMFM-88) was used for the motor assessment, and BTS G- Walk Spatio-Temporal gait analysis system was used for the assessment of gait parameters. Canadian Occupational Performance Measure (COPM) scale was used for the evaluation of participation. Evaluations were made at the beginning, at the end of 4 weeks and 30 minutes after the first tape application in the taping group. Participation increased significantly in both groups (p 0.05).