Bazı organik (at ve tavuk) gübrelerin toprağın biyolojik özellikleri üzerine etkileri
Effects of some organic (horse and chicken) fertilizer on soil biological properties
- Tez No: 614328
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Son yıllarda gelişen teknoloji ile doğal koşullarda üretilen gübrelerin önemi giderek artmaktadır. Bu çalışmada; yakın köylerden temin edilen ve doğal koşullarda olgunlaştırılmış tavuk ve at gübresinin toprağın biyolojik özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışma için laboratuarda 1 kg toprak içeren saksılara 0.0, 1.0, 2.0, 3.0, 4.0 ve 5.0 ton da-1 hesabıyla sırası ile 0.0, 4.0, 8.0, 12.0, 16.0 ve 20.0 g saksı-1 olacak şekilde artan dozlarda at ve tavuk gübreleri karıştırılmıştır. Toprakların nemi tarla kapasitesi nem düzeyinde sabit tutulmuş ve saksı toprakları 30±3°Cde 10.0, 20.0 ve 40.0 gün boyunca inkübasyona bırakılmıştır. İnkübasyon suresi sonunda at ve tavuk gübresinin toprakların toplam azot, elverişli P, bakteri ve mantar sayımı ve toprak solunumu (CO2 salınımı) üzerine etkileri belirlemek için analizler yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; farklı dozlarda ve inkübasyon sürelerinde at ve tavuk gübresi uygulamasının toprakların ortalama toplam N, elverişli P2O5, bakteri ve mantar popülasyonu ve toprak solunumu üzerine etkileri önemli bulunmuş, gübre dozlarının ve inkübasyon süresinin artışına bağlı olarak toplam N, elverişli P2O5, bakteri ve mantar popülasyonu ve toprak solunumu artış göstermişlerdir. En yüksek toplam N, elverişli P2O5, bakteri ve mantar sayısı ve toprak solunumu köy koşullarından elde edilmiş tavuk gübresinin 5 ton da-1 dozunun 10 gün inkübasyondan elde edilmiştir. Köy koşullarından elde edilen tavuk gübresi, at gübresine oranla toprakların N, P, bakteri ve mantar popülasyonu ve toprak solunumu değerlerini yükseltmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent year, the importance of fertilizers produced in natural environment with the developing technology is increasing. In this study, the effects of horse manure and poultry manure obtained from natural habitats from the nearby villages on soil biological characteristics were tried to be determined comparatively. For the study, horse and poultry fertilizers were mixed in doses of 0.0, 1.0, 2.0, 3.0, 4.0 and 5.0 tons da-1 in pots containing 1 kg of soil in the laboratory to 0.0, 4.0, 8.0, 12.0, 16.0 and 20.0 g pot-1 respectively. The soil moisture of the soils was kept on constant at the humidity level and the potting soils were allowed to incubate at 30 ± 3 ° C for 10.0, 20.0 and 40.0 days. At the end of the incubation period, some analyzes were carried out to determine the effects of horse and poultry manure on total nitrogen, favorable P, bacteria and fungus count and soil basal respiration (CO2 release) of soils. According to the research results; the effects of horse and poultry manure application on the average total N, available P2O5, bacterial and fungal population and basal respiration at different doses and incubation times were found to be significant, depending on the increase in fertilizer doses and incubation time, total N, conducive P2O5, bacteria and fungal population and basal respiration increased. The highest total N, favorable P2O5, number of bacteria and fungi, and basal respiration were obtained from the 10-day incubation of 5 tons da-1 dose of chicken manure grown in the village environment. It was observed that chicken manure grown in the village environment provided higher N, P, bacteria and fungal population and basal respiration values compared to horse manure.