Biyotinin etlik piliçlerde büyüme performansı ve ayak tabanı dermatiti üzerine etkileri
The effects of biotine on growth performance and foot dermatitis in broiler
- Tez No: 614350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mevcut çalışma; biyotinin etlik piliçlerde büyüme performansı, ayak tabanı dermatiti üzerine etkileri, fizyolojik ve biyokimyasal parametrelerle olan ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada hayvan materyali olarak, 1 günlük yaşta 240 adet ROSS-308 erkek ve dişi etlik civciv kullanılmıştır. Denemede biyotin katkısı olmayan grup (0) kontrol grubunu oluştururken, biyotinin rasyona 0.2, 0.4, ve 0.8 mg/kg düzeylerinde katıldığı gruplar muamele grubunu oluşturmuştur. Deneme 42 gün sürmüştür. Deneme sonu itibariyle, biyotin katkısının canlı ağırlık kazancı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, bazı yenilebilir iç organ ağırlık ve oranları ile birlikte karkas randımanı üzerine önemli bir etkisi olmamıştır (P>0.05). Çalışmada en düşük ölüm oranı % 20-22 ile biyotin katkısı alan gruplarda gözlenirken, en yüksek ölüm oranı % 32 ile kontrol grubunda gözlenmiştir. Deneme sonunda yapılan et analizlerinde, etlik piliçlerde göğüs eti a, b, c H ve pH renk değerleri biyotin katkısından önemli düzeyde etkilenmiştir (P0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of biotin on growth performance, foot dermatitis and its relationship with physiological and biochemical parameters. In the study, 240 ROSS-308 male and female broiler chicks were used as animal material. In the experiment, the group without biotin (0) was the control group and the groups with the biotin at 0.2, 0.4, and 0.8 mg/kg were the treatment group. The trial lasted 42 days. At the end of the experiment, biotin supplementation had no significant effect on body weight gain, feed consumption, feed efficiency rate, some edible internal organ weight and ratios and carcass yield (P>0.05). In the study, the lowest mortality rate with 20-22 % was observed in the groups receiving biotin supplementation, while the highest mortality rate was observed in the control group (32 %). At the end of the experiment, a, b, c H and pH color values of breast meat in broiler chickens were significantly affected by biotin additive (P0.05).