Investigation of antitumor effects of novel isoxazole derivatives and the role of biotin conjugation in their efficacy
Yeni izoksazol türevlerinin antitümör etkilerinin araştırılması ve biyotin konjugasyonunun bu etkiler üzerindeki rolü
- Tez No: 982414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÇİZMECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Kanser dünya çapında en ölümcül hastalıklardan birisidir. Kanser tedavilerindeki mevcut gelişmelere rağmen kanser küresel bir sağlık sorunu olmaya devam edecektir. Bu nedenle, daha etkili ve alternatif kanser tedavilerinin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu bağlamda izoksazol bazlı bileşiklerin kanser tedavisindeki potansiyelini değerlendirdik. İzoksazol bazlı ana bileşik olan EB38'e ek olarak çalışmamızda onun biyotinlenmiş türevleri olan bileşik 160 ve bileşik 161'i de dahil ederek, biyotin konjugasyonunun antikanser bileşiklerin etkinliğine nasıl katkı sağladığı araştırıldı. Bu amaçla, 2 boyutlu kanser modellerinde proliferasyon deneyleri gerçekleştirdik, bileşiklerin pro-apoptotik kapasitelerini biyokimyasal olarak karakterize ettik ve bulgularımızı 3 boyutlu sferoid modellerinde tekrar doğruladık. Bileşiklerin güvenliğini araştırmak için ise zebrabalığı larvaları kullanılarak toksisite testleri yapıldı. EB38'in kanser hücre hatlarında anti- proliferatif ve pro-apoptotik etkiler gösterdiğini ve daha da önemlisi bu etkilerin biyotin konjugasyonu ile güçlendirildiğini bulduk. Ayrıca, EB38 ve biyotinlenmiş türevlerinin hedeflediği yolak olarak JAK/STAT sinyal yolağını tanımladık. Ek olarak, biyotinlenmiş bileşiklerin hücre içerisine hangi yollarla alındığını anlamak için deneyler yürüttük ve alternatif, SMVT aracılığıyla gerçekleşmeyen ve rekabetçi olmayan bir mekanizmanın biyotinlenmiş bileşiklerin alımını düzenleyebileceğini öne sürdük. Bu bulgular, EB38 ve türevlerinin kanser tedavisinde potansiyeli taşıdığını ve biyotin konjugasyonunun terapötik etkinliği artırmak için bir strateji olarak kullanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer remains one of the deadliest diseases worldwide. Despite current advancements in the cancer therapeutics, cancer will be global health challenge. Therefore, there is need for development of more effective alternative cancer therapeutics. In this context, here, we evaluated potential of isoxazole-based compounds in cancer therapeutics. In addition to parental isoxazole based-compound EB38, in our study we included biotinylated forms of EB38 (namely compound 160 and compound 161) to assess how biotin conjugation contributes to efficacy of anticancer compounds. To this end, we conducted proliferation assays in 2D cancer models, characterized their pro-apoptotic capacity biochemically, and recapitulated our findings in 3D spheroid models. To investigate the safety of the compounds we used zebrafish larvae to perform toxicity test. We found that EB38 induces anti-proliferative and pro-apoptotic effects in cancer cell lines and more importantly these effects were potentiated with biotin conjugation of compounds. Moreover, we mechanistically identified JAK/STAT pathway as target of EB38 and its biotinylated derivatives. Additionally, we conducted experiments to understand through which routes biotinylated compounds are accumulated within cells and proposed that alternative, non-competitive mechanism that is not mediated by SMVT might regulate uptake of the biotinylated compounds. These findings suggest that EB38 and its derivatives hold potential for anticancer therapy and that biotin conjugation can serve as a strategy to enhance their therapeutic efficiency.