Türkiye'de karayolu inşaatında kullanılan yeni teknoloji iş makineleri sektörünün dünyadaki yerinin geçmişten bugüne gelişimi ve geleceği
The development and future of Turkey's new technology heavy machines sector that used in highway construction from past to present
- Tez No: 614368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışması Türkiye'nin gelişmesinde ve kalkınmasında birinci sırada olan inşaat sektöründeki ulaştırma projelerinde kullanılan yeni teknoloji iş makinelerinin ve iş makinesi üreticilerinin dünya iş makinesi pazarındaki yerini inceleyerek geçmişten bugüne Dünya'daki ve Türkiye'deki karayolu ağlarının ve dünyada kullanılan iş makinelerinin birbiriyle bağlantılı olarak gelişimi ayrıntılı olarak sunarak iş makinelerinin gelişimine tarihsel bakış açısıyla değerlendirmeyi amaçlamış olup ileride sektörümüzün ve sektöre bağlı olarak teknolojimizin dünya ülkeleri seviyesine gelmesi için çözüm önerileri sunmayı hedeflemektedir. Büyük inşaat yatırımları ve projeleriyle dünyada önemli bir konumda olan Türkiye'nin elinde bulundurduğu bu potansiyeli kaybetmeyip kararlı politikalarla Türkiye'deki yerli üretim teknolojik iş makineleri sektörünü ileriye götürecek adımların atılması için çözüm önerileri sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has examined the place of Turkey's progress in the World's heavy machines and construction equipment markets about new technology heavy machines and heavy machines manufacturers that is used in transportation projects in construction sector which takes the first place for Turkey's development. Also it aimed to evaluate the development between World's and Turkey's road networks and World's heavy machines Sectors used in transportation projects within conjunction by presenting in detail from past to present. It aims to offer solutions to reach the level of the other World countries by depending on the sector and our technology in the future. Turkey has an important position in the World with major construction project investments and also Turkey has owned this potential in its own hands and must not lose its potential. For that reason solutions for domestic production steps can be taken to bring forward the technological construction machinery industry in Turkey is aimed to present.