Statistical convergence of number sequences and some generalizations with respect to Modulus functions
Sayı dizilerinin istatistiksel yakınsaklığı ve Modulus fonksiyonlarına göre bazı genelleştirmeleri
  1. Tez No: 614426
  2. Yazar: IBRAHIM SULAIMAN IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezde f bir modülüs fonksiyonu olmak üzere, f-istatistiksel yakınsaklık, f-istatistiksel sınırlılık, f-kuvvetli Cesàro toplanabilme, kuvvetli f-lacunary toplanabilme ve bu kavramlarla ilgili diğer bazı kavramlar reel sayı dizileri için incelenmektedir. İlk önce reel sayı dizileri için f-istatistiksel yakınsaklık, f-istatistiksel sınırlılık ve ardından f-kuvvetli Cesàro toplanabilirlik kavramı verilmekte ve ilişkili bazı kavramlar incelenmektedir. Sonra bu kavramlar arasındaki ilişkiler ortaya konulmaktadır. Bundan sonra, bazı şartlara sahip farklı modülüs fonksiyonları için w^f ve w^g, w^f ve S^g kümeleri arasındaki kapsama bağıntıları elde edilmektedir. Ayrıca f üzerindeki bazı özel şartlar altında w^f ve w, S^f ve S sınıfları arasındaki ilişkiler elde edilmektedir. Daha sonra 0
Özet (Çeviri)
In this thesis, we examine and study f-statistical convergence, f-statistical boundedness, f-strong Cesàro summability, f-strong lacunary summability and some other notions related to these concepts for sequences of real or complex numbers, where f is a modulus function. At the first, we give f-statistically convergent and f-statistically bounded sequences and then we study the concepts of f-strong Cesàro summability of sequences of real or complex numbers with some concepts. Then we provide the relations between these concepts. After that, we establish the relations between the sets w^f and w^g, w^f and S^g, for different modulus functions f and g under some conditions, which is the original part of this thesis. Furthermore, for some special modulus functions, we obtain the relations between the sets w^f and w, S^f and S. Then we study the concepts of f-statistical convergence of order α such that 0