Kuzey Liang'da kurulan Hun Devleti
The Hun state in North Liang
  1. Tez No: 61443
  2. Yazar: TİLLO DENİZ BAYKUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAŞAĞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
61 ÖZET Çalışmanın amacı Güney Hun Devletinin yıkılmasından sonra İç Asya ve Çin'deki Hun boylamını IV. ve V. yüzyıldaki durumları ve siyasi faahyetierinin Kuzey Liang Devletiyle ilgili bölümünü inceleyip açığa çıkarmaktı. Bu konuda Yabancı araştıra eserlerinin çok az, Türkçe arastama eserlerinin ise hiç olmaması sebebiyle öncelikle Çin yıllıklarından konuyla ilgili metinleri tercüme ettik. Tezimizin ilk bölümü araştırma eserlerinden; Han İmparatorluğunun yıkılışından (m. S. 220) itibaren“ 3 Devlet”ve "16 Devlet Döneminde Çin'in ve Hunlann durumundan, ikinci bölümü ise Chin Shu, Wei Shu, Pei Shıh ve Shıh Lhı Kuo Ch'ün Ch'iu gibi Çin yıllıklarının konuyla ilgili methüerinin tercümelerinden oluşmuştur. Araştırmamız neticesinde bu devletin budTıizmi kabul etmesiyle edebiyat ve güzel sanatlar açısından önemli adımlar atmış, Orta Asya erken Budhist Sanatma Türk kültürünün damgasını vurmuş olduğunu gördük, ayrıca devletin yıkılışından sonra batrya olan göçleri sonucu Göktürklerin kökenlerini oluşturma ihtimaUerinin büyük olduğu sonucuna vardık. Böylece Türk tarihinin henüz aydınlatılmamış kısa bir dönemini açığa çıkarmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY This research work is to analize the position and political activities of Hun tribes related to Northern Lang state in Central Asia and China in IV-V centuries after the collapse of Southern Hun State. Because of the fact that in this area there are few foreign studies and is not any Turkish study, we first of all have translated the concerning texts in the Chinese annuals. The first part of this thesis is content of other studies: we tried to look at China and Hun tribes positions from 220 AD. collaps of Han Empire to“3 States Period”and“16 states”The second part is content of translations of Chinese Annuals, particically Chin Shu, Wei Shu, Pei Shih and Shih Liu Kuo Ch'ûn ch'iu. At the resalt of this state has taken great advances by the cceptance of Buddhizm in field of literature and fine arts, and m fiuenced the strong effects of Turkish culture upon Early Buddhist Art in Central Asia. More over we have inferred the possibility that these Hun tribes might form the origins of Göktürks by the Immigration to west after the collaps of state. Thus we tried to illuminate the area that is unknown and short of Turkish history.