Tiefu Hunları (M.S. III.- IV. Yüzyıl)
Tiefu Huns (III.-IV. AD Century)
- Tez No: 903724
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Helian Bobo tarafından kurulan Büyük Xia Devleti'nin ataları“baba Hu, anne Xianbei”olan Tiefu Hunları, 3. yüzyılın sonlarından 4. yüzyılın başlarına kadar Çin'in kuzey bölgelerinde, bilhassa da bugünkü Shanxi Eyaleti'nin geniş bir kesiminde faaliyet göstermişler, uzun yıllar boyunca Tuoba (Tabgaç) Xianbeilerle savaşmışlardır. Tiefu Hunları ile ilgili bilgileri Çin kaynaklarından edinmekteyiz. Kaynaklardaki bilgiler açık bir şekilde ifade edilmiştir ancak bilim insanları arasında Tiefuların kökeni konusunda tartışmalar mevcuttur. Tiefu Hunlarının torunları olan Xia Devleti, On Altı Devlet döneminde kurulan diğer Hun Devletleri'ne nazaran daha gelenekselci olmuşlardır, bu süreci Tiefu Hunları'ndan itibaren takip edebilmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The Tiefu Huns,“father Hu, mother Xianbei”, the ancestors of the Great Xia State founded by He-lian Bo-bo, were active in the northern regions of China from the end of the third century to the beginning of the fourth century, in a large part of present-day Shanxi Province, and fought the Tuoba Xianbeis for many years. We obtain information about Tiefu Huns from Chinese sources. The information in the sources has been clearly stated, but there are still disputes among historians, especially about the origin of Tiefu Huns. The Xia State, the descendants of the Tiefu Huns, became a more traditionalist state than the other Hun States established during the Sixteen-State period. We can see the development process of this from the Tiefu Huns onwards.