Çelik çekme kirişlerde bağlantıların yorulmasının deneysel incelenmesi
Experimental research about steel tension member under fatigue load
  1. Tez No: 614454
  2. Yazar: NOORULDEEN DAWOOD SALMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez kapsamında sekiz numuneden oluşan laboratuvar testlerini içermektedir, bu numunelerden dördü statik çekme gerilmesi altında test edilecek ve diğer dördü yorulma yüklemesi altında test edilecektir. Laboratuar testlerin aracılığıyla, dört örnek yorulma çatlakları üzerindeki etkisini göstermek ve sonlu elemanlar metodu simülasyonu (Abaqus programı) ile 12 modelin simülasyonunu göstermek için yüklenecek. Örnekler kare kutu (HSS) profillerinden oluşan çekme elemanlarıdır. Numunelerin dördü INSTRON makinesi kullanılarak çekme testine tabi tutulacaktır, numunelerin hepsi aynı kesit özelliğine sahip farklı kaynak boylarında levhaya bağlatısı olan çekme ekinden oluşturulmuştur. Buradaki amaç farklı kaynak uzunluğunun çekme kapasitesi üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Yorulma göçmesi yıllar önce bulunduğunda çekme elemanları özellikle köprülerde bulunan, için en kritik alan kaynak bölgesi idi. Bu nedenle, kaynağın yorulma yaşam döngüsü üzerindeki etkisini tanımlamak, dolayısıyla durumu incelemek ve güçlendirme için çözümler bulmak için gereklidir. Kaynak uzunluğu ve kaynak kalınlığı boyutunun gerilimin değeri ve örnekler üzerindeki etkilerini araştırmak için üç boyutlu sonlu elemanlar analiz simülasyonu kullanılarak parametrik bir çalışma da bu çalışma kapsamında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis involves a laboratory test of eigth specimens,four of them will be test for tensile test and the othe four will be test for fatigue, Through laboratory testing, the four specimens will be loaded to demonstrate its impact on fatigue cracks, as well as a simulation of 12 models by the finite element method simulation (Abaqus program). The specimens are tension members which represented by square hollow structural sections (HSS). Four of the specimens will be test for tensile test by INSTRON machine all of the specimens will be the same section property but only different in the weld length in order to disscus the effect of weld length on the tension capacity. When the fatigue failure was found before many years and made problems for tension members esspecial those how's located in bridges and the most critical area for the fatigue crack was in weld region that's why it is necessary to identify the effect of weld on the fatigue life cycle and therefore to study the case and find solutions to treat it. A parametric study was performed using 3D finite element analysis simulation to investigate the effects of welde length and throat size of weld on the value of stress and for the specimens.