Hafif çelik-beton kompozit kirişler için kısmen yalıtılmış kayma bağlantısı tasarımı ve deneysel olarak incelenmesi
Design and experimental investigation of partially isolated shear connectors for cold-formed steel-concrete composite beams
  1. Tez No: 911871
  2. Yazar: FATİH CEBİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çelik-beton kompozit kirişlerde, çelik profilin çekme dayanımı ve betonun basınç dayanımının etkin bir şekilde kullanılabilmesi için bağlantı elemanları kritik bir rol oynar. Geleneksel olarak, bağlantı elemanları kiriş başlığına birleştirilmektedir. Ancak bu yöntem, ağır çelik profiller için uygun olsa da, hafif çelik kirişlerde et kalınlığının çok az olması nedeniyle hasarın bağlantı elemanında değil, kiriş başlığında yoğunlaşmasına yol açmaktadır. Bu tez çalışmasında, literatürde ilk kez bağlantı elemanının kiriş başlığı yerine kiriş gövdesine birleştirildiği yenilikçi bir kayma bağlantısı tasarlanmış ve performansı deneysel olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca bağlantı elemanı betondan kısmen izole edilerek serbestçe eğilebilmesi sağlanmıştır. Deneysel çalışmalar kapsamında, tam ölçekli numuneler üzerinde itme ve eğilme testleri gerçekleştirilmiş ve sonuçlar uygulamada yaygın olarak kullanılan cıvatalı kayma bağlantıları ile karşılaştırılmıştır. İtme testleri neticesinde, hasarın tamamı önerilen bağlantı elemanında yoğunlaşmış ve hafif çelik kirişte hasar meydana gelmemiştir. Eğilme testleri, önerilen bağlantı elemanının kompozit kirişin eğilme kapasitesine olumlu katkılar sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In steel-concrete composite beams, shear connectors play a critical role in effectively utilizing the tensile strength of the steel profile and the compressive strength of the concrete. Traditionally, shear connectors are attached to the beam flange. However, while this method is suitable for heavy steel profiles, it leads to damage concentration in the beam flange rather than the shear connector due to the very thin web in cold formed steel beams. In this thesis, for the first time in the literature, an innovative shear connector was designed where the connection element is attached to the beam web instead of the beam flange, and its performance was experimentally evaluated. Additionally, the shear connector has been partially isolated from the concrete, allowing it to bend freely. Experimental studies included push-out and bending tests on full-scale specimens, and the results were compared with commonly used bolted shear connectors in practice. The push-out test results revealed that all the damage concentrated in the proposed shear connector, with no damage occurring in the cold formed steel beam. The bending tests showed that the proposed shear connector positively contributed to the flexural capacity of the composite beam.