Genel lise öğrencileri ile meslek lisesi öğrencilerinin gelecek kaygılarının karşılaştırılması
The Comparison of future anxiety between the students and the students general high school
- Tez No: 61448
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ BÜYÜKKARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
74 Bölüm VI ÖZET Bu araştırma genel liselerde eğitim gören öğrenciler ile meslek eğitimi gören ve son sınıfta okuyan öğrencilerin gelecekten duydukları kaygıları karşılaştırmak için yapılmıştır. Ayrıca öğrencilerin cinsiyetleri, kendi başarılarını algılamaları da karşılaştırmıştır. Hızla değişen dünyada gençlerin problemleri de hızla değişmekte ve buna paralel olarak kaygılan da artmaktadır. Kaygı, günümüz insanını rahatsız eden ve strese yol açan nedenlerin başında gelir. Her yaş grubunun kendine özgü kaygı kaynaklan vardır. Ergenlik çağının kaygı kaynaklan gelecekten duydukları kaygı düzeylerini etkilemektedir. Genç, bu dönemde geleceğe yönelik bir çok kaygılara sahiptir. Önemli olan gencin bu geçiş döneminde içinde duyduğu kaygılannın onu yaşamında motive edici düzeyde kalmasını sağlayarak geleceğe daha güvenli bakmasını sağlamaktır. Sağlıklı ve başarılı bir nesil yetiştirmek açısından bu durum çok büyük önem taşımaktadır. Araştırmada evreni TC. M.E.B.'na bağlı olan ortaöğrenim kurumlan oluşturmaktadır. Çalışma evrenini ise Konya merkezine bağlı Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerinde bulunan mesleki eğitimi veren liseler, genel liseler ve imam hatip liselerinde okuyan son sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma evreninde yer alan öğrenciler; küme örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmaya 1995/96 öğretim yılı bahar döneminde ve son sınıfta okuyan toplam 792 öğrenci katılmış olup, bunların 425'i erkek, 397'sini de kız öğrenciler oluşturmaktadır. Bu 792 öğrencinin 421 'i genel liselerde, 310'u meslek liselerinde ve 70'i imam hatip liselerinde okumaktadır. Araştırma ile ilgili verileri toplamak amacıyla iki araç kullanılmıştır. Bunlardan ilki Spielberger'in sürekli kaygı envanteri, ikincisi araştırmacı tarafından geliştirilen kaygı kaynaklarını tarama envanteridir. Her iki envanterin değerlendirilmesi sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. 1- Kız öğrencilerin kaygı kaynakları ile sürekli kaygı düzeyleri arasında bir anlamlılık söz konusudur ve bu anlamlılık kız öğrencilerin lehinedir. 2-Araştırmaya katılan öğrencilerin yaşları bakımından kaygılan incelendiğinde 14-16 yaş grubunda olan öğrencilerin kaygı kaynakları ile sürekli kaynaklan 17 ve daha yukarı yaş grubundaki öğrencilerden yüksek bulunmuştur. 3-Farklı tür liselerde öğrenim gören öğrencilerin K.K.T.E. den aldıkları puanlar arasında bir anlamlılık olduğu ve bunun imam hatip lisesi öğrencilerinin lehine olduğu görülmüştür. Genel lise ve meslek liselerinde okuyan öğrencilerin ise kaygıları arasında ise bir anlamlılık söz konusu değildir. 4-Öğrencilerin kendi başarılarını algılamaları konusunda bir anlamlılık söz konusudur. Bu anlamlılık kendi başarısını normal olarak nitelendiren öğrencilerin lehinedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been performed to compare the anxiety of the students' studying career education at last class. The sexes and the individual successes of the students also have been compared. The problems of the youths are changing the world, and consequently their anxieties are increasing. Today, anxiety is one of the reasons which couses stress and disturbance. Every age range has ite particular anxiety level about the fixture. Youths have a lot of anxieties about future in this period but important is to keep these anxieties in a motivating level in their transition periot and help them to look to the way of creating a haltier and successful generation. Secondary education instutions connected to the TC. M. E. B. are the target of this research. The target of the work includes the students in the carear high school, general high school and îmam Hatip high school in Karatay, Meram and Selçuklu counties which are connected to the city of Konya. The students in the work were sellected by the method of mass patterns. The research was started in the spring season of 1995-1996 education year. The research includes 792 students and 425 of them were male and 397 of them were female. 310 of these 792 students were studying in career high school and 70 studets were studying in İmam Hatip High Schools. Two method were used in order to collect the data related with the research. First of these method is the continuous anxiety inventory of Spielberger and the second one is the scanning anxiety sources inventory that was developed by researchar. The findings below have been reached as a consequence of evaluating both of these inventories. 1- There is a meaningful connection between the anxiety sources and anxiety levels of female students and this meaningful connection is in favour of them. 2- When anxieties of the students were examined according to their ages, it was observed that the anxiety sources and continious sources of the students from 14-16 age range are higher than those from 17 age range. 3- It has been observed that there is a meaningful connection among the grades that the studets in different high schools had and this is in favour of İmam Hatip High School Students. But there is no meaningful connection among the anxiety sources of the students who study in general high schools. 4- There is a meaningful state about students in perception of their own success. This meaningful state is in favour of the students who consider their success as a normal state.