Farklı fiziksel iş yüküne sahip iki meslek grubunda el beceri düzeylerinin ve kavrama kuvvetinin karşılaştırılması
Comparison of hand skill levels and grip strenght in twooccupational groups with different physical workloads
- Tez No: 614525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELNUR NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Araştırmamızın amacı; farklı fiziksel iş yüküne sahip iki meslek grubu olan diş hekimleri ve banka çalışanlarının el beceri düzeylerini ve kavrama kuvvetini karşılaştırmaktır. Yöntem: Kesitsel türdeki araştırmamız İskenderun Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde ve Uluçınar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon (İskenderun/HATAY) Merkezi'nde Haziran 2019- Kasım 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Dahil edilme kriterlerine uyan 60 diş hekimi ve 60 banka çalışanı kişi olmak üzere 25-55 yaş aralığında 120 bireyle gerçekleştirilmiştir. Kavrama kuvveti için o el dinamometresi, el beceri düzeyleri için Purdue Pegboard ve dokuz delikli peg testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the hand skills and grip strength of dentists and bank employees, two occupational groups with different physical workloads. Method: Our cross-sectional study was conducted in Iskenderun Oral and Dental Health Center and Uluçınar Special Education and Rehabilitation (İskenderun / HATAY) Center between June 2019 and November 2019. The study was conducted with 120 individuals between the ages of 25-55, including 60 dentists and 60 bank employees who met the inclusion criteria. Jamar hand dynamometer was used for grip strength, Purdue Pegboard and nine hole peg tests were used for hand skill levels. Tape measure and caliper are used for anthropometric measurements; posture analysis was evaluated with OWAS method. Job stress level questionnaire was applied to all subjects.