Şizofreni hastalarında serum PGE2, 15d-PGJ, PPAR gamma düzeylerinin ve santral korelasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of serum PGE2, 15d-PGJ, PPAR gamma levels and central correlations in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 614524
  2. Yazar: RABİA NAZİK YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ELİF TATLIDİL YAYLACI, DOÇ. DR. MAKBULE ÇİĞDEM AYDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Şizofreni ve diğer psikozların gelişimi ile ilgili eksternal ve endojen faktörlere bağlı gelişen inflamatuar süreçleri içeren pek çok hipotez öne sürülmüştür . Şizofrenide immünolojik disfonksiyonlar olduğuna dair güçlü kanıtlar mevcuttur . Şizofreni patofizyolojisinde, inflamatuar hipotezi destekleyen bir çok veri bulunmaktadır. Bu çalışmada, şizofreni hastalığının etiyolojisinin aydınlatılmasına yönelik, inflamatuar süreç hipotezine dayanarak, şizofreni hastalarında serum anti-inflamatuar prostaglandin 15d-PGJ ve nükleer reseptörü PPAR gamma ile pro-inflamatuar prostaglandin E2 (PGE2) düzeylerinin ve elektroensefalografi EEG ölçümü ile santral korelasyonlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metot: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Psikiyatri Kliniğine akut alevlenme ile başvuran, DSM-V ölçütlerine göre şizofreni tanısı olan 44 hasta ve EEG ünitesine başvuran bilinen psikiyatrik ve nörolojik hastalığı bulunmayan, EEG sonucu normal olarak değerlendirilen 39 gönüllü çalışmaya dahil edildi. Hasta ve sağlıklı kontrol grubunun EEG ölçümleri 18 kanallı dijital EEG ile yapıldı .Her iki grupta da serum PGE2, 15d-PGJ, PPAR gamma düzeyleri ölçüldü. Hasta grubu için demografik veri formu ve PANSS ölçeği dolduruldu. Bulgular: Çalışmamızda şizofreni hastalarında, sağlıklı kontrollere göre, PGE2, 15d-PGJ, PPAR gamma düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşük bulunurken, bu değerlerin dijital EEG ile kaydedilen alfa ve beta dalgalarının amplitüd ve frekanslarıyla istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi bulunmadı. Hasta grubunda her üç biyomarkerın düzeylerini de etkileyen tek değişken hastalık süresi olarak bulundu. Sonuç: Şizofreni hastalarında inflamatuar ve anti-inflamatuar prostaglandin seviyelerinde sağlıklı kontrollere göre farklılık bulunmaktadır. Bu farklılıkların sadece hastalık süresinden etkileniyor olması, varsayılan bir inflamasyonun, şizofreninin kronik süreci üzerinde etkisi olduğunu akla getirmektedir. Şizofreni için hastalık başlamadan hastalığı tanımaya yardımcı olabilecek ya da hastalık tanısı konduktan sonra prognoz ile ilgili fikir verebilecek bir trait marker saptanmasında inflamasyon markerlerının iyi birer aday olduğu söylenebilir. Gelecek çalışmalarda uzunlamasına elde edilen verilerle, hastaların hem akut alevlenmelerini hem remisyon dönemleri, bununla birlikte birinci derece yakınlarını ve risk altındaki popülasyonu incelemek, inflamasyonun hastalık sürecinde ve etyolojisinde nasıl bir etkisi olduğunu anlamak açısından yararlı olacaktır. Çalışmamızda kullanılan konvansiyonel EEG verileriyle, adı geçen inflamasyon markerlerının santral korelasyonuna ait bir işaret bulunamamış olup, daha gelişmiş cihazlarla çalışmanın tekrar edilmesi, inflamasyon markerlarının düzeyleriyle beyin dalgalarındaki değişimler arasındaki ilişkinin daha iyi aydınlatılmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Many hypotheses have been proposed about development of schizophrenia and other psychoses including external and endogenous factors linked to inflammatory processes. There is strong evidence about immunological dysfunction in schizophrenia and there is a lot of data to support inflammatory hypothesis. In this study, to clarify the etiology of schizophrenia, based on the inflammatory process hypothesis, we aimed to measure serum anti-inflammatory prostaglandin 15d-PGJ and gamma nuclear receptor PPAR pro-inflammatory prostaglandin E2 (PGE2) levels and electroencephalography measurement aimed to evaluate the central correlations . Methods: This study was performed at Ankara Numune Training and Research Hospital. Patients that admitted to clinic of psychiatry with acute exacerbation, and meets the DSM-V criteria for schizophrenia and 39 healthy volenteers admitted to the EEG unit with no psychiatric and neurological disorders, and with normal EEG results were included . EEG measurements were performed with the patient and a healthy control group of 18-channel digital EEG. In both groups, serum PGE2, 15d-PGJ, PPAR gamma levels were measured. PANSS and demografic data form was given to patient group. Results: In our study, patients with schizophrenia compared with healthy controls, PGE 2, 15d-PGJ, PPAR gamma levels were statistically significantly lower. These values did not have a statictically significant association with alpha and beta wave parameters. In the patient group, duration of disease was the only variable affecting the level of all three biomarkers. Conclusion: In this study we have found evidence of systemic inflammatory conditions in patients with schizophrenia. These differences can only be affected by the duration of illness, and this suggest that a default inflammation may have effect on chronic schizophrenia process. Inflammation markers are candidates of a trait marker for schizophrenia. With data obtained from longitudinal in future studies, both acute exacerbations and remission of patients and first-degree relatives, and reviewing the population at risk, would be useful in terms of understanding how it impacts on the etiology and course of inflammation diseases. With conventional EEG data used in our study, there was no correlation of the markers. Repeating the study with more advanced equipment, the relationship between changes in brain waves with the level of inflammation markers may provide a better clarification.