14-20 yaş arası erkek futbolcularda zihinsel dayanıklılığın, kişilik özellikleriyle ilişkisinin incelenmesi
A study of exploring mental toughness in 14-20 years old male soccer players and the realted relationship of this to their personal characteristics
  1. Tez No: 614554
  2. Yazar: YAŞAR ÇEVİKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sporcuların performanslarını etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörlerden birisi de sporcunun psikolojik durumudur. Sporcuların psikolojik durumlarında son on yılda sık tartışılan kavramlardan birisi zihinsel dayanıklılık olmuştur. Baskı, stres ve olumsuzluklarla başa çıkma ya da üstesinden gelebilme yeteneği olarakda tanımlanan zihinsel dayanıklılığın pek çok değişkenle ilişkisi araştırılmıştır.Bu çalışmada 14-20 yaş arası futbolcuların zihinsel dayanıklılık ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkiler çeşitli değişkenlere göre araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul Başakşehir, Ümraniye Spor, İstanbul Spor ve Kasımpaşa Spor futbol kulüplerinde halen akademi liglerinde futbol oynamaya devam etmekte olan 14-20 yaş arası 224 kişi oluşturmuştur. Araştırmada ölçüm aracı olarak Altıntaş ve Bayar (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği ve Tatar (2016) tarafından Türkçeye uyarlananBeş Faktörlü Kişilik Ölçeği-Kısa Formu kullanılmıştır. Ayrıca katılımcılara ait değişkenleri belirlemek amacıyla demografik bilgi formu uygulanmıştır. Araştırmanın istatistikMann Whitney U testi, Kruskall Wallis testi ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda; sporcuların eğitim durumları, anne eğitim durumu, daha önce psikolojik destek almak ve sporcunun yaşı değişkeni ile kişilik özellikleri ve zihinsel dayanıklılık ölçekleri arasında anlamlı fark bulunurken; ailenin gelir durumu, babanın eğitim durumu, kaç yıldır spor yaptığı ve sporcunun oynadığı mevkisi ile anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Zihinsel Dayanıklılık ile Kişilik Faktörleri arasında ise; Zihinsel Dayanıklılığın“Kontrol”alt boyutu ile Kişilik Özelliklerinin“Zeka/hayal gücü”alt boyutu dışındaki tüm alt boyutlarda anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many factors affecting the performance of athletes. One of these factors is the psychological state of the athlete. One of the frequently discussed concepts during the last decade of the psycolocigcal conditions of athletes has been their mental toughness. The relationship between mental stress and many variables, which is also defined as the ability to deal with stress, stress and negativity, has been investigated. In this study, according to various tests, the realtionship between mental thoughness andpersonalcharacteristics of soccerplayersbetween the ages of 14-20 were studied. The study group consisted of 224 peoplewhoarestillplayingfootball in the youth academy of İstanbul Basakşehir, İstanbulspor Ümraniyesporand Kasımpaşa soccer clubs. The measurement tools used in this research were“The mental toughness in sports scale”adapted to Turkish by Altıntaş and Bayer (2015) and the "Five Factor Personality Inventory Short Form adapted to Turkish by Tatar (2016). Thestatistics of the study were performed by using the tests of Mann Whitney-U, Kruskall-Wallis andPearson Product Moment Correlation Coeffcient. The result of this research showed thatthe differences occured between each individual player were: the soccer players education, their mothers education, the psychological support they had taken before, the age of the athlete, their personal psychological state and mental resiliance. The areas between the players were there was no significant difference was, the income level of the family the education level of the father, how many years the player played sports and the position of the athlete. A significant relationship was determined between mental toughness and personal characteristic factors in all sub-dimensions except the sub-dimension of the control of mental toughness and intelligence / imagination sub dimension of personality traits.