Yedi-on yaş arası çocuklarda yeme davranışı ve ebeveyn besleme tarzını etkileyen etmenler
Factors affecting children's eating behavior aged seven to ten years and parental feeding style
  1. Tez No: 614557
  2. Yazar: KİBAR GÜLTEKİN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yedi-on yaş arası çocuklarda yeme davranışı ve ebeveyn besleme tutumunu etkileyen etmenleri incelemek amacıyla planlanan kesitsel ve tanımlayıcı tipteki bu çalışmanın örneklemini 7-10 yaş arasında 370 sağlıklı çocuk oluşturmuştur. Katılımcılara ait genel bilgiler anket formuna kaydedilmiş, antropometrik ölçümleri alınmış (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi), beden kütle indeksi (BKİ) oranı hesaplanmıştır. Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi (ÇYDA) ve Ebeveyn Besleme Tutumu Anketi (EBTA) kullanılmıştır. Anne eğitim ve çalışma durumunun EBTA alt ölçekleri ile ilişkisi incelendiğinde yalnızca Cesaretlendirici Besleme ve Yardımcı Besleme tutum puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür (p0.05). BKİ'ye göre çocukların %2.7'si çok zayıf, %11.9'u zayıf, %64.3'ü normal, %11.6'sı hafif şişman, %9.5'i şişman olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The sample of this cross-sectional and descriptive study, which was planned to investigate the factors affecting children eating behavior and parental feeding attitude in aged seven to ten years, consisted of 370 healthy children. General information of the participants was recorded in the questionnaire and anthropometric measurements (body weight, height, waist circumference) were taken and body mass index (BMI) ratio were calculated. Children's Eating Behavior Questionnaire (CEBQ) and Parental Feeding Style Questionnaire (PFSQ) were used. When the relationship between maternal education and working status and PFSQ subscales were examined, only statistically significant differences were found between Encouragement Feeding and Helpful Feeding attitude scores (p0.05). According to BMI, 2.7% of children were very lean, 11.9% were lean, 64.3% were normal, 11.6% were overweight and 9.5% were obese.