Van Merkezde Bakım Veren Sağlık Çalışanlarının Öz Etkililik Yeterlik Düzeyi ile Problem Çözme Becerileri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi
The investigation of the relationship of self-efficacy-sufficiency and problem solving skills of caregivers
  1. Tez No: 614567
  2. Yazar: GÖKÇE SİBEL TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Turan GS, Bakım veren sağlık çalışanlarının öz-etkililik yeterlik düzeyi ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi, Y.Y.Ü Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2009. Tanımlayıcı, kesitsel, karşılaştırmalı ve ilişki arayan nitelikte olan bu çalışma; bakım veren sağlık çalışanlarının öz-etkililik yeterlik (ÖEY) düzeyi ile problem çözme becerileri (PÇB) arasındaki ilişkiyi belirlemek ve karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışma Van Merkezde Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı; Devlet Hastanesi, Doğumevi / Çocuk Hastanesi, İpek yolu Devlet Hastanesi ile Sağlık Ocakları'nda ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde gerekli izinler alındıktan sonra, Ekim 2007 ? Kasım 2008 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmanın örneklemini adı geçen kurumlarda görev yapan ebe ve hemşirelerin tümü (n= 564) oluşturdu. Basit Rastlantısal Örnekleme yöntemi ile seçilen, gönüllü 413 hemşire ve ebe çalışmanın örneklemini oluşturdu. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, ÖEY ve PÇB ölçekleri ile toplandı; yüzdelik, ortalama hesabı Ki-kare, tek yönlü varyans analizi, DUNCAN çoklu karşılaştırma testi ve Pearson korelasyon testi ile değerlendirildi. Hemşire (%75.1) ve ebelerin (%24.9) yaş ortalamasının 27.0+ 7.2 olduğu, genel ÖEY puan ortalamasının 88.9+11.3 (yüksek düzeyde) ve genel PÇB puan ortalamasının 90.8+20.2 (orta düzeyde) olduğu ve her iki ölçek için kurumlar arasında fark olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Turan GS, The investigation of the relationship of self-efficacy-sufficiency and problem solving skills of caregivers, YYU Health Sciences Institute The Main Discipline of Nursing M.S. Thesis, Van, 2009. This study, that searches for descriptive, cross-sectional and comparative relation, has been made to determine and compare the levels of self-efficacy Sufficiency (SES)and problem-solving skills (PSI) of caregivers. After receiving the necessary permits from the releated institues the study has been conducted in Yuzuncu Yıl Univercity Medical Faculty Research Hospital and in the Van center State Hospital, Born/ Children's Hospital, The Ipekyolu State Hospital and Primer Health Departments affiliated the Health Manager, between the dates October 2007 and November 2008. The context of study is composed by all the midwives and nurses who work in the institutions mentioned (n=564). Voluntary nurses and midwives (413 persons) who were selected with Simple Random Sampling Method composed the sampling of the study. The data were collected by the scales; Personal Information Form, SES and PSI scale forms; and were evaluated by means of percentage, avarage calculation, variance analysis (One Way Anowa), DUNCAN multiply comparison and Pearson correlation Ki-square tests. It was determined that the age avarages of the nurses (75.1%) and midwives (24.9%) 27.0+ 7.2, general SES point avarages 88.9+11.3 (high level) and general PSI point avarages 90.8+20.2 (medium level) and there was not a difference between institutions for both of the scales .