Tracing ekphrasis in A. S. Byatt's the Frederica quartet
A.S. Byatt'ın Frederica başlıklı dörtlemesinde ekfrasis izleri
- Tez No: 541087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ZEREN ATAYURT FENGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Görsel sanatlarla yazın arasındaki ilişki antik çağdan bu yana tartışmalara yol açmıştır. Görsel sanat yapıtlarının yazıyla temsili anlamına gelen ekfrasis, nesnelere ses bahşeden bir araç, sahneyi göz önünde canlandırma, dinleyiciye anı yaşıyormuş gibi hissettirme gibi tarih boyunca birçok farklı anlamlar kazanmıştır. Ekfrasis, Homer'in Achillies'ın kalkanı ya da John Keats'in bir Yunan vazosu üzerine derin düşüncelerini aktardığı örneklerde olduğu gibi daha çok şiir sanatıyla özdeşleşmiştir fakat türün 20. yüzyıl çağdaş romanındaki yeri bu çalışma ile örneklendirilebilir. A. S. Byatt'ın Frederica serisi dört kitaptan oluşur ve Potter ailesini 50'lerin başından 70'lere kadar uzanan bir dönemi kapsayacak şekilde merkeze alır. Dörtleme belli rollerin empoze edildiği bir toplumda Frederica'nın kimliğini bulma yolculuğu gibidir. Byatt daha çok kadınlar ve toplumun getirdiği kısıtlamalara odaklanarak özellikle evcil ve entelektüel kimlik üzerinden birbirine zıt yaşam tarzlarıyla Frederica ve Stephanie kardeşlere odaklanarak anlatı yoluna gider. Romanları okurken adeta tüm olayları bir bütün olarak ilahi bir bakış açısıyla görebilme, esas olayların nedensellik çerçevesinde bahsi geçen görsel imgelerle bağlantılı olduğu ekfrastik bir anlatı doğurur ki bu anlatılar sadece süslü, sözel tasvirler değil; okuyucunun eleştirel bakış açısını geliştirmek amacıyla anlatıya kasıtlı olarak entegre edilmiş bölümlerdir. Byatt, romanlarında görsel sanatlara geniş yer veren bir yazardır ve buna uygun olarak Frederica serisinde Picasso, Titian ve Van Gogh'dan Brueghel, Matisse, Rauschenberg, Vermeer ve Rembrandt'a kadar uzanan çok geniş bir sanatçı, ressam yelpazesi sunar. The Virgin in the Garden romanında Frederica'nın gelişim ve kendini bulma yolculuğunu resmederken Byatt, Elizabeth ikonografisi ve benzer figürlerden ekfrasis ışığında açıklığa kavuşan imge ve sanat yapıtları yoluyla faydalanır. Still Life, karakterin kaderlerini belirlemede Van Gogh ve natürmort/durağan yaşam metaforunu kullanırken, Babel Tower romanında dönemi yansıtan sanat yapıtları Frederica'nın yeni yaşamına da ayna tutar. Son olarak A Whistling Woman romanında ise ekfrasis önemli anları ve kişileri belirlemede etkin ve yol gösterici bir rol oynar. Ekfrasis Byatt'ın romanlarında görsellerde gömülü görünürde saklı ama aslında aşikâr işaretlerle esas meseleyi odak noktası haline getiren bir araç haline dönüşür. Bilinçli bir şekilde seçilen birçok imge, tablo ve resim ile Byatt, ekfrasisi yalnızca okurlarının hayal gücüne hitap eden görsel bir deneyim olmaktan çıkarır, olay örgüsünü yapılandırma ve anlatı ritmini güçlendirme yolunda ana fikir ve noktaları ortaya çıkaran, kilit anlara gönderme yapan kendine özgü, anlatıyı başlatan bir araç olarak sunar. Bunu gerçekleştirirken Byatt'ın romanlarının esas noktası olan kız kardeşlerin sembolize ettiği eve hapsolma korkusu ve baskısı ile kendine ait özgür ve entelektüel bir ses ve yer sahibi olma ikilemine işaret eder. Bu bağlamda, ekfrasis seri boyunca estetik ve hayal gücüne dayalı bir okuma sunduğu gibi gerçek ve sağlam bir anlam çıkarma yolunda esas noktalara ve ana temalara bir köprü kurarak önemli bir anlatı aracı haline gelir.
Özet (Çeviri)
The relationship between visual and verbal has always provoked debate since ancient times. Ekphrasis, the verbal representation of the visual representation has endured a number of different assumptions throughout history, either as a tool for giving voice to objects, bringing a scene before our eyes or making the listener feel in the present. The ekphrastic tradition is generally found within poetic texts ranging from Homer's Shield of Achilles to John Keats' meditation on a Grecian urn; its place in the 20th century contemporary novel can be exemplified with this study focusing on A.S. Byatt's The Frederica Quartet, its four volumes covering a period starting at the beginning of the 50s and ending at the turn of the 70s, tracing the Potter family. The whole quartet is a journey forming the identity of Frederica in a society where certain roles are already determined. Byatt focuses on women and the constraints imposed on them, especially through Frederica and Stephanie, sisters who represent two contrasting domestic and intellectual existences. While reading The Frederica Quartet, the impression of overseeing the whole action through an omniscient figure and engaging with the instantiated descriptions begets an ekphrastic narrative in which the characters and the major events are causally linked with visual images which are not rendered through merely decorative depictions but integrated into the narrative as conscious interruptions in order to impel the readers to activate their critical eye. Visual arts are an important part of A. S. Byatt's writing and accordingly she offers a wide selection of painters in her novels, artists ranging from Picasso, Titian, Van Gogh to Brueghel, Matisse, Rauschenberg, Vermeer and Rembrandt. In displaying growth and self-building in every respect for Frederica, Byatt utilizes the iconography of Elizabeth and her associations through ekphrastic descriptions of the chosen images and art works in The Virgin in the Garden. While Still Life highlights Van Gogh and the dual nature of still life in defining the fate of the characters, Babel Tower features art works and artists contemporary to the time period, mirroring Frederica's new life. Finally, in A Whistling Woman ekphrasis serves as a foreshadowing and activating tool in highlighting the defining moments and figures. In all these novels, ekphrasis becomes a means of focalizing the subject matter through seemingly implicit but explicit signs embedded in the visuals. With an inclusion of many consciously chosen images, paintings and pictures Byatt employs ekphrasis as a distinctive and initiative narrative tool which heavily draws on the images as points of reference to key moments as a way of unearthing intrinsic meanings, giving an insight into the inner world of the characters, weaving the plot and empowering the rhythm of the narration, which finds form in Byatt's series through addressing certain dilemmas and dichotomies the sisters represent, the fear and pressure of being trapped in a house and the need of having an intellectual, independent voice and space. In this respect, ekphrasis in The Frederica Quartet not only prompts an aesthetic and imaginative reading but functions as an important element of narration, serving as a bridge in seeing the key points and major themes that contribute to the revelation of a whole picture and thus achievement of a substantial meaning.