Generation of food security sensitive regional development strategies through agricultural commodity value chains – case of South Eastern Anatolia region wheat value chain
Tarımsal ürün değer zincirleri yoluyla gıda güvenliğine duyarlı bölgesel kalkınma stratejilerinin geliştirilmesi - GAP bölgesi buğday değer zinciri örneği
- Tez No: 614576
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİH PINARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzde, dünya nüfusundaki çarpıcı artış, dünya nüfusunun hızlı kentleşmesi, gıda talebindeki ve diyet kompozisyonundaki değişiklikler, sınırlı doğal kaynaklar üzerindeki baskının artması, iklim değişikliğinin etkisinin artması ve gıda fiyatlarının dalgalanması çağdaş bir sorun olarak gıda güvenliği çalışmalarına büyük önem vermektedir. Güncel bir konu olarak gıda güvenliği çalışmaları ulusal veya hanehalkı düzeyinde yukarıdan aşağıya bir yaklaşımla ele alınma eğilimindedir ve konuyu tek bir sektör (çoğunlukla tarım) sınırıyla sınırlı olarak ele almaktadırlar Bu çalışmanın amacı, değer zinciri tabanlı bir yaklaşım kullanarak bölgesel kalkınma stratejileri için gömülü bir gıda güvenliği aracı oluşturarak gıda güvenliği iyileştirme çabalarını bölgesel kalkınma stratejisi oluşturma süreçlerine entegre etmektir.
Özet (Çeviri)
Currently, dramatic increase in world population, rapid urbanization of world population, changes in food demand and dietary composition, increasing pressure on limited natural resources, escalating climate change effect and fluctuating food prices result in a huge emphasis on food security studies as a contemporary issue. As a subject, food security studies tend to be considered at national or household level in a top-down approach and they are likely to handle the issue as restricted to a single sector (mostly agriculture) boundary. The aim of this study is to integrate the food security improvement efforts to the regional development strategy generation processes creating an embedded food security tool for regional development strategies using a value chain-based approach