Van ili Özalp ilçesinde çocuklarda Pediculus humanus Capitis yaygınlığının araştırılması
Investigation of prevalance of Pediculus humanus Capitis in children in Özalp district of Van
- Tez No: 614577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma Van ili Özalp ilçesinde Pediculus humanus capitis'in yaşları 7?14 arasında değişen çocuklardaki prevelensını saptayabilmek amacıyla ev taramaları yapılarak yürütülmüştür. Çalışmada 2008 yılının Mart ve Temmuz ayları arasında 596 (%45.39)'sı kız, 717 (%54.61)'si erkek olan toplam 1313 çocuk muayene edilmiştir. 1313 çocuğun saç dipleri saçlar kısım kısım ayrılarak taranmış, kulak arkaları ve ense bölgesine bakılarak baş bitinin erişkin, nimf ve yumurtaları yönünden incelenmiştir. P. humanus capitis şüphesi olan çocuklardan saç örnekleri alınarak %5'lik gliserin eklenmiş %70 etil alkol bulunan kavanozlara alınmış, bu örnekler Y.Y.Ü Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı uygulama laboratuarlarına getirilerek incelenmiştir. Çocuklara ve ebeveynlerine bir dizi sorular sorularak bilgi alınmış, bu bilgiler doğrultusunda ailenin sosyo ekonomik durumu ve hijyen alışkanlığı belirlenmiş, ayrıca ailenin yaşadığı fiziki çevre koşulları gözlenmiştir. Taramaya alına 596 kız çocuğun 24 (%4.02)'ünde, 717 erkek çocuğun 3 (%0.41)'ünde olmak üzere, toplam 1313 çocuğun 27 (%2.05)'sinde P. humanus capitis erişkini ve/veya yumurtası tespit edilmiştir. Yapılan değerlendirmelerde pediküloz yaygınlığında cinsiyetin, saç uzunluğunun, banyo yapma sıklığının, sosyo ekonomik durum ve yaşanılan fiziki çevre koşulları gibi sebeplerin etikli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the prevalence of P. humanus capitis in children aging 7-14 years old in Ozalp district of Van, performing home scan. The total 1313 children, 596 (45.39%) females and 717 (5461%) males, were examined between March-July 2008. The whole hair of children, especially the neck and ears of back, were examined for eggs, nymph and imago of P. humanus capitis. The samples taken from children were put in the small bottles containing 70% ethy alcohol with 5% gliycerin and examined in the Parasitology Laboratory of the Veterinary Faculty, Yuzuncu Yıl University. Parents and children were asked questions and in line with the received information, family's socio-economic status, hygiene habit and physical environmental conditions were determined. The imago and/or eggs of the P. humanus capitis were encountered in 24 (4.02%) of 596 females and 3 (0.41%) of 717 males, totally in 27 of 1313 children. At the evaluation of findings, in the pediculosis prevalance, was detected to be effective sex, hair length, the frequency of bathing, socio-economic status and physical environmental conditions.