Zn(II) fitalosiyaninin kronik miyeloid lösemi üzerine etkisinin K562 hücre hattı kullanılarak araştırılması
Investigation of Zn (II) phthalocyanine effects using by K562 chronic myeloid leukemia cell line
- Tez No: 614588
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL MAZMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Günümüzde kanser tedavisi için kullanılan bir çok yöntemlerin (radyasyon, ameliyat, kemoterapi dahil) zararlı yan etkileri bulunmaktadır. Fotodinamik tedavi (FDT) günümüzde klinikte kanser veya kanser olmayan lezyonların tedavisinde fotosensörlerin kullanıldığı tedavi yöntemidir. Fotosensör (FS) olarak fiziksel ve kimyasal özellikleri nedeniyle fitalosiyaninlerin geniş kapsamlı kullanım alanları vardır. Bunlar 600-700 nm arasında değişen ışığı çok iyi absorblama yeteneği sergileyerek singlet oksijen üretiminde yüksek kuantum verimi göstermektedir. Bu çalışmada çinko merkezli üretilen fitalosiyanin kronik miyeloid kanser hücre hattında (K562) ışıklı ve ışıksız ortamdaki etkinliği test edilmiştir. Bu amaçla fitalosiyaninin 12,5 µM; 25 µM; 50 µM dozlarının 12, 24 ve 48 saatlik etkisi sitotoksik ve genotoksik testlerle araştırılmıştır. Fitalosiyaninin ışıklı ve ışıksız ortamda 50 µM dozun sitotoksik etkisinin yüksek olduğu belirlenmiştir. En düşük canlılık ortalaması ışıksız ortamda 12. saatte belirlenmiştir. Sitotoksik etki bulgularına göre yapılan KOMET testi sonucunda hasarlı hücreler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many methods used for cancer treatment including radiation, surgery, chemotherapy have harmful side effects. Photodynamic therapy (FDT) is currently the treatment of photosensors in the treatment of cancerous or non-cancerous lesions in the clinic. Phthalocyanines are widely used as photosensors because of their physical and chemical properties advantage. They exhibit a very good absorbing ability of light ranging from 600-700 nm, showing high quantum efficiency in singlet oxygen production. In this study, effect of zinc center phthalocyanine was evaluated in chronic myeloid cancer cell line (K562). Light and dark toxicity of phthalocyanine was determined. For this purpose, phthalocyanine 12.5 µM; 25 µM; Doses of 50 µM were used. The effects of 12, 24 and 48 hours were investigated by cytotoxic and genotoxic tests. Highest cytotoxic effects of phthalocyanine were determined in the 50 µM dose group. The lowest average viability is dark conditions at the 12th hour. According to cytotoxic effects, COMET was applied and damaged cells were detected.