Türkiye'nin Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği'nin statik etkileri
Static effects of The Customs Union with The European Union
- Tez No: 614587
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİME LERZAN ÖZKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türkiye'nin Avrupa Topluluğuna üyelik başvurusu yaptığı 1959 yılından günümüze kadar geçen sürede bu ilişkinin daha çoğu politik daha azı ekonomik analizi yapılmıştır. Avrupa Birliği ile ilişkilerin yoğunluk kazandığı son yıllarda bu yakınlaşmanın meydana getireceği ilişkilerin ekonomik analizi gittikçe daha çok önem kazanmakta ve araştırmacıların daha çok ilgisini çekmeye başlamaktadır. Bu çalışmada Gümrük birliğinin statik etkilerinin incelenmesine geçilmeden önce, analizin teorik boyutu irdelenerek, Avrupa Birliği ile ekonomik bütünleşme yolunda atılan adımlar ortaya konmuştur. Analizin ilk aşamasında Türkiye'nin gerek Birlik ile gerekse diğer ülkelerle olan ticaret rakamları üzerinde değerlendirmeler yapılarak, ekonometrik analizde ulaşılacak sonuçların doğru yorumlanması amaçlanmıştır. Türkiye'nin Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği 1996'da yürürlüğe girmiştir. Bu tarihten sonra Avrupa Birliği'nden ithalatta gümrük ve eş etkili vergiler sıfırlanmıştır. O zamanki adıyla Avrupa Topluluğu ise 1971'den itibaren Türkiye'den ithalatında gümrük vergisi uygulamamaya başladığından, analiz ithalat talep denklemi ile yapılmıştır. İkinci aşamada panel veri seti ile çalışılmış ve Türkiye'nin ithalat talep fonksiyonunun rassal etkiler modeli ile tahmin sonuçları verilmiştir. En temel şekliyle ticaret yaratıcı ve ticaret saptırıcı etkiler olarak ikiye ayrılabilecek statik etkiler öncelikle Türkiye'nin genel ithalat talebi için, daha sonra da başlıca ithalat mal grupları bazında ortaya konmuştur. Ulaşılan sonuçlarda ithalat talebinin gelir esnek olduğu ancak fiyat değişmelerinden etkilenmediği bulunmuştur. Ayrıca genel analizde elde edilen Gümrük Birliği'nin ticaret yaratıcı veya ticaret saptırıcı olmadığı bulgusu sektörel analizlerde farklılaşmıştır. Gümrük birliğinin farklı sektörleri farklı şekillerde etkilediği, bazıları için ticaret yaratıcı bazıları için ticaret saptırıcı olduğu, kimi mal grupları üzerinde de bu etkilerin hiç birinin ortaya çıkmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Since 1959, when Turkey applied for associate membership of the Eurpean Economic Community, there have been many studies on this relationship. Whereas the number of Economic studies have increased in the last couple of years, there is no particular one that has deepened the research on a sectoral basis. In this study, first the underlying forces of an Economic integration was analyzed. Secondly, the economic effects of customs unions was studied. Customs Union Agreement was introduced briefly and also there is a brief look at the Turkey's economic history. The study's aim is to make an econometric panel data application to investigate Turkey's import demand function to shed light on this issue. With this aim, first the analysis was made for Turkey's general import demand function. A good reason for that is that European Community removed tariffs on its imports from Turkey in 1971 while Turkey did the sam efor its imports from the Union in 1996. The findings showed that demand is income elastic and price inelastic. The analysis was repeated for main import sectors and empirical findings indicate that Customs Union Agreement has trade creation effects among some sectors and trade diversion effects among some other, as well as no effect on the others.