Modernizm ve postmodernizmde kültürel kimlik olgusunun ele alınışı
In Modernism and posrmodernsm cultural identity fact
- Tez No: 61459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışmada, içinde yaşadığımız hızlı değişim çağını karakterize etmek amacıyla kullanılagelen ve birer bakış açısı olarak nitelendirebileceğimiz modernizm ve postmoderaizmin, kültürel kimlik olgusuna ilişkin görüşlerinin karşılaştırması konu edilmiştir. Gerçeklik hakkında üretilmiş iki isimlendirme olarak da değerlendire bileceğimiz modernizm postmodernizmin kültürel kimlik olgusuna bakış açılarına bir temel olması amacıyla çalışmalarının birinci ve üçüncü bölümlerinde, kavramsal etimolojik tarihsel açıdan analizleri yapılmıştır. İkinci ve dördüncü bölümlerde ise bunların kültürel kimlik olgusunu ele alış tarzları ortaya konmaya çalışılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise modernizm ve postmodernizmin genel çerçeve ve kültürel kimlik olgusuyla ilgili olarak iki tarzda karşılaştırma yapılmıştır. özellikle ikinci ve dördünce bölümlerde kültürel kimlik olgusu üzerinde yoğunlaşılmıştır. İkinci bölümde modernizmin kültürel mantığı kültürün statüsü küreselleşme ve kültürel kimlik ilişkisi ile kültürel kimlik sorunu üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde kültürün postmodern durumu ile postmodern hayatta kültürel kimlik olgusunun değerlendirilişine yer verilmiştir. Çalışmada ayrıca kültürel kimlik olgusunun son zamanlarda bütün ülkelerin gündeminde olma sebebi olarak gösterilebilecek kimlik bunalımı arayışı sorununa da değinilmekte, hatta bunun farklı ülkelerde farklı derecelerde yaşandığı ifade edilmekte; batılı olmayan toplumların evrensel bir kültürün çekimine kapılarak batılılaşması süreci olarak belirtilebilen modernleşme içindeki ülkelerde kültürel kimlik bunalımının bir durum ve durum ve dönem olarak görülebilen batılı toplumların hali hazırda deneyimlemekte oldukları kültürel sosyal-zihinsel durum olarak ifade edilen (modernlik) ülkelere nazaran daha şiddetli ve yaygın şekilde yaşandığı vurgulanmaktadır. Çalışma özellikle postmodernizmin modernizme karşıt bir bakış açısı geliştirme çabalarına rağmen, alternatif bir durum ve perspektif alanı sunamadığı modernizminden farkı olmadığı iddiaları karşılık; postmodernizmin modernizmden bazı yönleriyle özellikle de kültürel kimlik açısından farklılaşan yönlerinin olduğunu göstermeyi hedeflemektedir. 125
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis we aimed to compore modernism and postmodernism, which have been applied as two perspektives characterising the rapidly changing era in which we ar living, in terms of their views to the issue of cultural identity. Modernism and postmodernism can also be considered as two conceptualisations of reality, and in order to make a ground for looking at their perspectives to the cultural identity issue, in the first and third chapters conceptual, etymological and historical analyses are introduced. In the second and fourth chapters their ways of treating the cultural identity affair are studied. In the fifth and last chapters modernism and postmodernism are compared regarding their general perspectives and teir views on the cultural identity affair. Especially in the second and fourth chapters we concentrated on the issue of cultural logic of modernism.In the second chapter the cultural logic of modernism, the position of culture, globalisation and the interrelationships and problems of cultural identity are discussed. In the fourth chapter, the postmodern condition of culture and the evaluation of the phenomenon of cultural identity in the postmodern life are depicted. In this thesis we also tried to have a brief access to the problems of identity crisis and of the quests for identity, which could be considered asthe main reason of the recent existence of cultural identity as an issue in the current of almost all countries. It is emphasised that this problem is felt at each country at difference levels and deggrees. It is argued that the non-western so creties are attracted by a universal culture and there the modernisation is experienced as westernisation. The culture identity crissis is experienced there more violently and with acute reactions compered with those countrises which have passed from modernisation of social, mental and cultural levels. The thesis aims to argue that in spite of all its opposite claims, postmodernism can not constitute an alternative perspevtive to modernism. Against the arguments claiming a continuity or identity between the two, however, this thesis aims to make an emphasis on their differences, particularly in terms of their consequences or perspectives on cultural identity affair. 126