Bir bilgi formu olarak estetik
Aesthetic as a from of knowledge
  1. Tez No: 61462
  2. Yazar: KENAN ÇAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET İçinde yaşadığımız modern toplumun temel özelliği insanı ve eşyayı anlama ve anlamlandırma noktasında gelenekselin kutsal orjinli değerlendirmesinden çok farklılık arzeder. Aydınlanma felsefesiyle insanı her şeyin ölçülü gören rasyonel ve pozilivisl anlayış, bilgiyi nesnel dünyanın sınırlarına hapsetmiş, insanın aklı ve duyularıyla ulaşabildiğinin ötesinin olmadığının yada olmaması gerektiğini varsaymıştır. İnsanı herşeyin ölçütü görmek, varoluş hakikatini zedelemek demektir. Varoluşuyla sınırsız yeti sahibi olmadığını anlamak zorunda olan insan, sınırlı yeteneklerinin ulaşabildiği gerçekliğin altında ya da ötesinde örtülü sonsuz genişlikte bir gerçekliğin (Hakakatin ) saklı olduğunu bilmek zorundadır. Hakikatin çok çeşitli veçhelerine işarette bulunan farklı bilgi türlerinin modern dönemde tekrar gündeme gelmesi postmodernizmin söylemlerin çoğulluğu paradigmasında ifadesini bulmuştur. Bu bilgi türlerinden bir tanesi de estetik bilgidir. Estetik genel anlamda güzelin bilgisidir. Estetik bilgi, estetik suje ile estetik objenin doğal ilişkilerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan bir bilgidir. Bu bilgi varlığa dairdir. Estetik bilgi de insanın eşyanın hakikatine ulaşmak için açılan kapılardan birini buluruz. Estetik bilgi, bilimsel bilgi de olduğu gibi kaba bir zihinselliği öngörmez. Estetik bilgi metafizik boyutla vücut bulmasıyla, bireyselliği ve niteliği ortaya koyar. Evrensel ve nesnel olma iddasuıda değildir. Estetik suje sezgisel yönlerini kullanması ile ifade edilemeyenin ifadesini arar. Ayrıca estetik bilgi düşsel I iği de kullanır. Bilindiği üzere sanat nesnenin ötesini kurcalarken, elde ettiği verileri kendine özgü olan simgesel bir dille ifade eder. Sanalın dili bir çözümlemeye tabi tutulduğunda sanatın bilgisine ulaşılabilir. Sanat tarihi de göz önünde bulundurulduğunda görülecektir ki, sanat dinsel inanç ve ritüellerle içice olagelmiştir. Sanat ile elinin bu tarihsel paralelliği bir zorunluğuıı ifadesi olarak değerlendirilmelidir. Belki bu nedenle bugün de sanatın bilgisine ulaşmayı denediğimizde dinin sınırlarını zorlamak gerektiğini göreceğiz. Estetik bilgi diğer hiç bir bilginin varlığını ve geçerliliğini yok saymaz hatta onların varlığını hakikatin bütünüyle ifşası için zorunlu görür. Estetik bilgiyi açıklamayı amaç edindiğimiz bu çalışmamızda estetiğinde bir bilgi olduğunu ama bu bilginin bilimsel bilgi baz alınarak sınanmaması gerektiğini, çünkü bilimsel bilginin doğası gereği diğer bilgi türlerine dolayısıyla da estetik bilgiyi görmezden geldiğini vurguladık. Oysa estetik bir realite olarak insanın varlığıyla koşut bir varlığa sahip olmuşlur. Ve insan varoldukça varlığını devam ettirecektir. 08
Özet (Çeviri)
SUMMARY The basic characteristics of the modern society in which we are living in differs a lot from the tradilional's evaluation which in volves a sacred origin in respect of understanding and giving meaning to man and objects. The rational and positivistic view which through the Enlightenment philosophy considers man as the measure for everything, confined knowledge to the boundaries of the world of objects and supposed that there is or there should be anything beyond that which can be reached with the reason and senses of man. To view man as the measure for everything means to harm the reality of being. The human being, who should understand that he or she does not posses infinite capabilities through his or her being, should know that beneath or beyond the reality his or her capabilities can reach, there lies concealed a reality of infinite broadness. The fact that different kinds of knowledge which point to the multiply various aspects of reality are again a matter of discussion in the modern period is reflected in postmodernism's paradigm of the multipleness of discourses. One of these kinds of knowledge is aesthetic knowledge. Aesthetics is in its general sense the knowledge of beauty. Aesthetic knowledge is the knowledge which emerges as a result of the natural relationship between the aesthetic subject and the aesthetic object. This knowledge is about being. In aesthetic knowledge we find one of the gates which open to the reality of man and objects. Unlike in scientific knowledge, aesthetic knowledge does not involve a raw intellectualism. Finding existence in the metaphysical dimension, aesthetic knowledge exposes individualism and quality. It does not claim to be universal or objective. The aesthetic subject seeks by using its intuitive features its expression which could not be expressed. Aesthetic knowledge also makes use of imagination. As it is known, while exploring beyond the objectiveness, art expresses its findings in a symbolic language which is characteristic of itself. If the language of art is analysed one can reach the knowledge of art. Looking also at history of art one can see that art has been in close contact with religious belief and rituals. This historical parallelism between art and religion should be considered as an expression of compulsiveness. Perhaps it is for this reason that today as well, if we want to reach the knowledge of art we will see that the boundaries of religion have to be challenged. Aesthetic knowledge does not ignore the existence and validity of any- other kind of knowledge. On the contrary, it considers their existence necessary for the exposure of complete reality. In this work of ours in which we aim to explain aesthetic knowledge, we emphasized that aesthetics is also a knowledge, but that this knowledge should not be tested on the basis of scientific knowledge because scientific knowledge ignores, as a necessity of its nature, other kinds of knowledge, hence also aesthetic knowledge. However, aesthetics has been existing as a reality side by side with human beings. And it is going to exist as long human beings are there. 09