Kadın sosyal medya kullanıcılarında, estetik işlem yaptırma algısı ile sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perception of aesthetic procedure and social appearance anxiety in female social media users
  1. Tez No: 822146
  2. Yazar: GÜNEŞ GÖZEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu araştırmada, kadın sosyal medya kullanıcılarında estetik işlem yaptırma algısı ile sosyal görünüş kaygısı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Önceki çalışmalar, bireylerde olumsuz etkilerin, çeşitli medya araçlarını kullanarak harcanan zaman ve sosyal medyanın problemli kullanımıyla da güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu göstermiştir. Buna göre sosyal medyada zaman geçiren kadınlar, bu platformlarda takip ettikleri ünlüler, fenomenler ya da hemcinsleri tarafından teşvik edilen kusursuz beden görüntüsüne sürekli maruz kaldığında, sosyal çevre, sosyo-ekonomik durum, eğitim durumu gibi bazı demografik özellikler bağlamında, estetik işlem yaptırma algısı ve sosyal görünüş kaygısının ne düzeyde etkilendiği incelenmiştir. Yöntem: Araştırma grubu 18 yaş ve üzeri sosyal medya kullanan 562 kadından oluşmuştur. Bu araştırmada kullanılan ölçekler“Sosyal Medyada Estetik İşlem Yaptırma Algısı Ölçeği'', ”Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği“ ile araştırmacı tarafından hazırlanan ”Kişisel (Demografik) Bilgi Formu“ online olarak uygulanmıştır. Araştırmada anket yöntemine dayanan ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Sosyal görünüş kaygısı bağımsız, estetik işlem yaptırma algısı bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Kadın sosyal medya kullanıcılarında estetik işlem yaptırma algısı ile sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişki düzeyleri belirlenmiş olup yöntem bölümünde konuyla ilgili detaylı bilgi verilmiştir. Elde edilen verilerin istatistik analizi ”Statistical Package For The Social Sciences" (SPSS) 25 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it will be examined whether there is a significant relationship between the perception of having aesthetic procedures and social appearance anxiety levels in female social media users. Previous studies have shown that adverse effects in individuals are also strongly associated with time spent using various media tools and problematic use of social media. Accordingly, when women who spend time on social media are constantly exposed to the perfect body image promoted by the celebrities, phenomena or their fellows they follow on these platforms; In the context of some demographic characteristics such as social environment, socio-economic status, educational status, the perception of having aesthetic procedures and the level of social appearance anxiety were examined. Method: The research group consisted of 562 women whose age is 18 and use social media. The scales used in this study,“Perception of Having Aesthetic Procedure in Social Media Scale”,“Social Appearance Anxiety Scale”and“Personal (Demographic) Information Form”prepared by the researcher were applied online. Relational survey method based on questionnaire method was used in the research. Social appearance anxiety was determined as an independent variable, while the perception of having aesthetic procedures was determined as a dependent variable. The relationship levels between the perception of having aesthetic procedures and social appearance anxiety in female social media users were determined, and detailed information on the subject was given in the method section. Statistical analysis of the data obtained was analyzed using the“Statistical Package For The Social Sciences”(SPSS) 25 package program.