Başvuru sırasında ölçülen papp-a düzeyi ilebaşarılı perkütan koroner girişimsonrasındaki st segment gerilemesiarasındaki ilişki
The relationship between the papp-a level measured during the applicationand the st segment regressi̇on after successful percutaneous coronary interventi̇on
  1. Tez No: 614625
  2. Yazar: SEÇKİN SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH TAYYARECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada serum pregnancy associated plasma protein-A ( PAPP-A) seviyelerinin primer perkütan koroner girişim yapılan hastalarda reperfüzyon başarısı ile ilişkisi incelendi. Çalışma Planı: Primer perkütan koroner girişim planlanan 83 hastanın işlem öncesi kan örnekleri alındı. İşlem sonrası elektrokardiyografi ( EKG ) değerlendirmesinde ST segment rezolusyonu no-reflow göstergesi olarak kabul edildi. Kan PAPP A seviyeleri ile no-reflow ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza toplam 83 hasta ( 17 kişi no-reflow; 66 kişi kontrol grubu) dahil edildi. No-reflow grubunda erkek cinsiyet sıklığı daha fazla, ağrı-balon ve kapı-balon süresi daha uzundu. Diğer aterosklerotik risk faktörleri ve laboratuar parametreleri arasında iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. No-reflow grubunda kontrol grubuna göre PAPP-A seviyeleri arasında anlamlı fark saptanmadı ( NO-reflow(-)3,72±2,46 ng/ml vs NO-reflow(+) 3,44±3,3 ng/ml; p= 0,76). Sonuç: STYMI tanısıyla primer PKG uygulanan hastalarda başvuru anında bakılan PAPP-A seviyelerinin elektrokardiyografik olarak değerlendirilen“no-reflow”fenomeni sıklığıyla ilişkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the relationship between serum pregnancy associated plasma protein-A (PAPP-A) levels and reperfusion success in patients who underwent primary percutaneous coronary intervention was investigated. STUDY DESIGN: Blood samples were taken from 83 patients who were planned to have primary percutaneous coronary intervention. In the post-procedure electrocardiography (ECG) evaluation, ST segment resolution was accepted as a no-reflow indicator. No-reflow relationship was evaluated with blood PAPP A levels. Results: A total of 83 patients (17 no-reflow; 66 control group) were included in our study. In the no-reflow group, male sex frequency was higher, and pain-balloon and door-balloon duration were longer. There was no significant difference between the other atherosclerotic risk factors and laboratory parameters between the two groups. There was no significant difference in PAPP-A levels compared to the control group in the no-reflow group (NO-reflow (-) 3.72 ± 2.46 ng / ml vs NO-reflow (+) 3.44 ± 3.3 ng / ml; p = 0.76). Conclusion: PAPP-A levels observed at the time of admission were not related to the frequency of“no-reflow”phenomenon evaluated electrocardiographically in patients undergoing primary PCI with the diagnosis of STYMI.