Van ve yöresinde üretilen kış yoğurtlarının duyusal, mikrobiyolojik, fiziksel ve kimyasal nitelikleri üzerine bir araştırma
A Study on the physical, chemical microbiological, and sensory characteristics of winter yoghurt prodused in Van province
- Tez No: 57623
- Danışmanlar: PROF.DR. NURHAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET VAN YÖRESİNDE ÜRETİLEN KIŞ YO?URTLARININ DUYUSAL, MİKROBİYOLOJİK, FİZİKSEL VE KİMYASAL NİTELİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bu çalışmada, Van ve yöresinde üretilen kış yoğurtlarının; fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal nitelikleri araştırılmıştır. Kış yoğurtları Van ili ve yöresini temsil edebilecek Şekilde 22 ayrı kesimden alınmış ve öncelik sırasına göre mikrobiyolojik, duyusal, fiziksel ve kimyasal analizlere tabi tutularak incelenmiştir. İnceleme sonuçlan istatistiksel yönden değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerleri ortaya koymak için SAS paket programı uygulanmış, karekterler arası ilişki düzeyini belirlemek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; 1.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the physical, chemical, microbiological and sensorial properties of wintery yoghurt (concentrated yoghurt) produced in Van Province were examined. The wintery yoghurt samples were supplied from 22 different points representing the Van province. The yoghurt samples were analysed by using microbiological, sensorial, physical and chemical methods respectively. The obtained datas were evaluated statistically. In order to determine the statistical values, the SAS statistic program was applied and correlation analyses were made to find out relationship between studied quantitative characteristics. The results were as follows; 1. Seventhy-two percentage of the yoghurt samples have taken higher values than the average value while the higest taste value was 5.0, the average taste value was 4.3.