Geçmişten günümüze milletlerarası ve mukayeseli hukuk ilkeleri , genel özellikleri ve iç hukuktaki yeri ışığında küçüklerin evlat edinilmesinin esasa ilişkin şartları
From past to the future the substantive terms of the adoption of children in light of international law principles , general characteristics and the place in internal law
- Tez No: 614658
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ÖĞÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm üç alt kısma ayrılmaktadır. İlk olarak evlat edinme kurumunun tarihi gelişimine değinilmiştir. İkinci kısımda ise mukayeseli hukuk bakımından kurum ele alınmıştır. Son kısımda ise milletlerarası hukukta evlat edinme ortaya konmuştur. Böylece evlat edinmenin temel ilkeleriyle uluslararası ve evrensel ölçüde açıklanması arzulanmıştır.İkinci bölüm de iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda evlat edinmenin özellikleri açıklanmıştır. İkinci kısımda ise evlat edinmenin iç hukuktaki düzenlenmesi , yeni TMK. nın getirdiği yenilikler ve buna yöneltilen eleştiriler ve kurumun hukuki niteliği ile bazı kavramlarla ilişkisi ortaya konmuştur.Son bölümde ise evlat edinmenin şartları genel olarak açıklanmış ve küçüklerin evlat edinilmesinin esasa ilişkin şartları gerek küçük gerekse evlat edinen yönünden açıklanmıştır. Bu bölümde özellikle Yargıtay ' ın ve doktrinin görüşlerinden de yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis consists of three divisions. The first division is separated into 3 sub ?parts. Firstly , it is touched over the historical devolopment of adoption. In the second division the legal institution is handled from the viewpoint of comparative law. In the last division , the adoption under international law is raised . Thus , the adoption is desired to be explained with its basic principles in international and universal area.The second division is divided into 2 parts. In the first part the characteristics of adoption are examined. In the second part it is brought into light the arrangement of adoption in internal law , the latest amendments that the new Turkish Civil Code has brought and the critics against those and also the legal description of adoption and its relation with some other concepts.In the last division the terms of adoption are mentioned in general . Besides that, the substantive terms of the adoption of children are examined both from the side of children and the adopters. In this division it is especially used from Jurisprudence of our High Court of Appeal and the doctrinal opinions.