Web destekli işbirlikli probleme dayalı öğretimin öğrencilerin eleştirel düşünme becerisi ve ders başarılarına etkisi
Effect of the instruction based on web-supported collaborative problem on the students? critical thinking skills and course success
- Tez No: 614706
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Ön-test son-test kontrol gruplu karışık deneysel desenin kullanıldığı bu araştırmada, web destekli işbirlikli probleme dayalı öğretim ve geleneksel öğretim uygulamalarının, Güvenlik Bilimleri Fakültesi olay yeri inceleme dersi öğrencilerinin eleştirel düşünme becerisi ve ders başarıları üzerindeki etkileri incelenmiştir.Araştırmaya, Güvenlik Bilimleri Fakültesi'nde 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılı güz döneminde 4. sınıfta (son sınıf) okuyan, yaşları 21-22 arasında değişen ve olay yeri inceleme dersi alan seksen (80) öğrenci katılmıştır.Araştırmada deney öncesinde ön-test, deney bitiminde son-test ve uygulamanın bitiminden dört hafta sonra da kalıcılık testi olarak, 35 maddeden oluşan aynı test kullanılmıştır. Geliştirilen başarı testi ile öğrencilerin deney öncesi ve deney sonrası başarı düzeyleri belirlenmiştir.Araştırmanın, web destekli işbirlikli probleme dayalı öğretim ve geleneksel öğretim uygulamaları, öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinde anlamlı farklılık yaratıp yaratmadığı ile ilgili sorusuna ait ilişkisiz örneklemler için tek faktörlü varyans analiziyle (one way ANOVA) elde edilen bulgulara göre, deney ve kontrol grupları arasında eleştirel düşünme puanları açısından p=0,000
Özet (Çeviri)
In this study, effects of instruction based on WEB supported collaborative problem and traditional instruction practices on Police Academy (Faculty of Security Sciences) Crime Scene Investigation Course students? critical thinking skills and course success were studied. At this study, experimental research design of pre-test, post-test, control group is used.This study is carried out with 80 fourth grade students, have 21-22 years old ages, from Police Academy (Faculty of Security Sciences) 2007-2008 Fall Semester Crime Scene Investigation Course.In this study, pre-test, post-test and retention test was administrated. These tests were included 35 items. Students? pre-test and post-test success level was identified, by the developed achievement test.According to study findings come from One Way ANOVA test related to question whether or not instruction based on WEB supported collaborative problem and traditional instruction practices create any significant changes on students? critical thinking skills and course success, between experiment and control groups significant difference was found. This result (p=0,000