BMP1 Enzim ve ALK-1/-2 reseptör varyantlarının aterosklerozlu erkek hastalarda HDL VE Apoprotein AI düzeyleri ile etkileşimi
The interaction, BMP1 enzyme and receptor variants of ALK-1/-2 that between HDL and apoprotein AI levels in male patients with atherosclerosis
- Tez No: 614710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YILMAZ AYDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Epidemiyolojik çalışmalar HDL-kolesterol (HDL-C) seviyeleri ve koroner kalp hastalığı (KKH) arasındaki ters ilişkiyi kanıtlamaktadır. HDL'nin başlıca protein olan Apolipoprotein A1 (ApoA1), proprotein olarak sekrete edilir ve sonra C-terminal prokollajen endoproteinaz/Kemik morfogenezi ile İlişkili Protein-1 (Bone Morphogenetic Protein-1, BMP-1) tarafından kesilir. BMP-1 yeni sekrete edilmiş proapoA1'in fosfolipid bağlı formuna dönüşümünü stimüle etmektedir. Ayrıca BMP aktivitesinin inhibisyonunun Apo A1'in maturasyonunu engellediği gösterilmiştir.Projemizde erkek KKH hastalarında BMP1, ALK1 ve ALK2 reseptör gen varyantlarının KKH gelişimindeki etkisinin ve serum apoA1 seviyesiyle ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma literatürde BMP1 ile ALK1/ALK2 gen varyantlarının serum ApoA1 ve lipid düzeylerine etkisini inceleyen ilk araştırmadır. Çalışma gruplarımız 131 KKH ve 51 kontrolden oluşmuştur.Hastaların %92,6'sı statin türevi ve biri dışında hepsi antihipertansif kullanmaktadır. Bu nedenle, KKH grubunda kontrollere göre kardiyovasküler risk faktörleri düşük prevalanstadır. BMP-1, ALK1 ve ALK2 genotipleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlenmiştir. BMP1 5'UTR, ALK1ve ALK2 genotip dağılımları çalışma gruplarında benzer gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The epidemiological studies have provided an evidence of an inverse relationship between HDL-cholesterol (HDL-C) levels and coronary heart disease (CHD). Apolipoprotein A1 (apoA1), the major protein of HDL, is secreted as a proprotein and then cleaved by C-terminal procollagen endoproteinase/bone morphogenetic protein-1 (BMP-1). BMP-1 stimulates the conversion of newly secreted proapo A1 to its phospholipid-binding form. Furthermore, it was shown that the inhibition of BMP-1 activity blocked the maturation of proapo A1.In this thesis, it was aimed to determine the role of the gene variants of BMP-1, ALK-1 and ALK-2 receptors in the development of CHD and their effects on serum apoA1 levels.. This study is original wherefore there are no study that investigate together gene variations of proteins that consist in HDL-BMP pathway on the development of CHD and their effects on serum apoA1 and lipid levels in literature.This study was carried out using a sample of 131 patients with CHD and 51 controls. Of CHD group, 92,6% patients were receivig continued statin therapy and all patients except one were receiving antihypertensive therapy. CHD patients showed a significantly lower prevalence of traditional cardiovascular risk factors with respect to healthy subjects. BMP1 5?UTR and ALK1 and ALK2 genotypes were determined by real-time polymerase chain reaction and technique. The BMP1, ALK1 and ALK2 genotype distributions were the same between study groups (p>0.05).