Farelerde deneysel yolla oluşturulan nefritis olguları üzerine Afyonkarahisar kaplıca sularının iyileştirici etkilerinin araştırılması
Investigation of healing effects of Afyonkarahisar region thermal spring water on experimentally-induced nefritis in mice
- Tez No: 614731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELİTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Böbrek hastalıklarının prevalansı küresel boyutta artmış ve artmaya devam etmektedir. Bu çalışma, Afyokarahisar Bölgesi Kaplıca sularının nefritisin tedavisindeki etkinliğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Dundan dolayı, doğum günleri aynı olan 40 tane Albino ırkı fareden yararlanılmıştır. Farelere 6 hafta süre ile % 0.2 oranında yemlerine adenine katılarak nefritis oluşturulmuştur. Nefritis oluşturulduktan sonra, 21 gün devam edecek sağaltım için, fareler eşit olarak kontrol (KG) ve çalışma gruplarını (ÇG) oluşturmak için iki gruba bölünmüştür. KG farelere her gün musluk suyu içirilmiş ve musluk suyunda banyo yaptırılmışken, çalışma grubu farelere her gün taze olarak getirilen Süreyya I Kaplıca Kaynağı suyu nefritis oluşumu sonrası ve tedaviden sonraki 1, 7, 14 ve 21. günlerde klinik, hematolojik, kan biyokimyasal parametrelerinin ölçümleri ve lezyonlu deri bölgesinden alınan dokuların histopatolojik incelemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The prevalence of kidney diseases has increased and continues to increase globally. The aim of this study was to determine the efficacy of Afyokarahisar Spa waters in the treatment of nephritis. For this purpose, 40 Albino rats of the same daily age were used. Nephritis was induced by adding adenine to the feed at a rate of 0.2% for 6 weeks. After nephritis was induced, for a 21-day treatment period, the mice were equally divided into two groups to form control (CG) and study groups (SG). While the CG mice were given tap water daily and bathed in tap water, the SG were given fresh Süreyya I Spa Spring water daily and bathed in this water. In all animals, clinical, hematological, blood biochemical parameters and histopathological examination of the tissues taken from the lesion area were performed before the study, after nephritis formation and on days 1, 7, 14 and 21 after treatment.