Başkent Üniversitesi İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Beslenme ve Diyet bölümüne başvuran kişilerin yeme bağımlılıkları ve yeme tutumlarının beden kitle indeksi ile ilişkisi
The relationship between food addiction and eating attitude of applicant of Nutrition and Diet Department of Baskent University Istanbul Health Trainıng and Research Hospital
- Tez No: 614775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Başkent Üniversitesi İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümüne başvuran kişilerin yeme bağımlılıkları ve yeme tutumlarının beden kitle indeksi ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya gönüllü 300 birey katılmıştır. Bireylere genel özellikleri ve beslenme durumları için anket uygulanmış ve Beden Kitle İndeksi (BKİ) belirlenmiştir. Bireylerin yeme bağımlılığı durumu Yeme Bağımlılığı Ölçeği, yeme tutumu ise Yeme Tutum Testi ile saptanmıştır. Çalışmada katılımcıların %62,3'ü kadın, %37,7'si ise erkek ve yaş ortalaması 40,9±12,3 olarak bulunmuştur. Bireylerin %1,7'si zayıf, %18,3'ü normal kilolu, %22,3'ü kilolu ve %57,7'si obez olarak belirlenmiştir. Tüm katılımcılarda yeme bağımlılığı saptanmıştır. Katılımcıların hepsinde yeme tutum testi puanı 30 puanın üstünde ve ortalaması 88,90±7,46 bulunmuştur. Tüm yeme bağımlılığı kriterleri ile BKİ oranları arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p≤ 0,05). Yeme bağımlılığı kriterlerinde ''evet'' ve ''hayır'' cevabında yeme tutum testi puanları birbirine yakın olup, gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p≤0,05). Tüketimini kontrol etmekte zorlanılan yiyecekler; şekerli ve nişastalı yiyecekler olarak belirlenmiştir. Çalışmamızdaki bireylerin genellikle obez olması yüksek beden kitle indeksi sonuçları vermiştir. Bunun yanı sıra yeme bağımlılığı ve yeme tutum testi puanları da yüksek çıkmıştır. Sonuç olarak BKİ oranı ile yeme bağımlılığı ve yeme tutumu arasında doğru bir orantı vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate The Relationship Between Food Addiction And Eating Attitude Of Applicant of Nutrition And Diet Department of Baskent University Istanbul Health Training And Research Hospital 300 volunteers were included in this study. A questionnaire was applied to individuals for their general characteristics and nutritional status and Body Mass Index was determined. The food addiction status of the individuals was determined by the Eating Addiction Scale and the eating attitude was determined by the EatingAttitude Test. In the study, 62.3% of the participants were females and 37.7% were males. The meanage was 40.9 ± 12.3. The participants in the study were found to be underweight, normal, overweight, obese and found to be 1.7%, 18.3%, 22.3% and 57.7%, respectively. Food addiction was determined in all participants. In all participants, the eating attitude test score was over 30 points and it was found to be 88,90 ± 7,46 mean. A statistically significant difference was found between all food addiction criteria and BMI rates (p ≤0.05). Food addiction criteria and yes and no responses were similar to eating attitude test scores and statistically significant differences were found between groups (p≤0.05). Foods that have difficulty in controlling their consumption have been identified as sugar and starchy foods. The obesity of the individuals in our study was high in BMI. In addition, food addiction and eating attitude test scores were high. As a result, there is a correctratio between the BMI ratio and food addiction and eating attitude.