Hemşirelerde toplumsal cinsiyet algısı ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of gender perception in nurses and the factors affecting their perceptions
- Tez No: 614820
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma hemşirelerin toplumsal cinsiyet algılarını ve bu algıyı etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı türde bir çalışmadır. Araştırma Nisan 2018-Nisan 2019 tarihleri arasında Siirt Devlet Hastanesinde çalışan hemşireler üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri Nisan-Haziran 2018 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında 17 sorudan oluşan“Kişisel Bilgi Formu”ve 25 maddeden oluşan“Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini verilerin toplandığı tarihlerde hastanede çalışan 368 hemşire oluşturmuştur. Çalışma 257 hemşire ile tamamlanmıştır. Araştırma için ölçek kullanım izni, etik kurul onayı, kurum izni alınmış ve hemşirelerin gönüllü olanları araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri SPSS for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, t-testi, ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmada toplumsal cinsiyet algısı ölçeğinin güvenilirliği Cronbach's Alpha=0,908 olarak yüksek bulunmuştur. Araştırmada hemşirelerin %51,8'inin kadın, %75,9'unun 18-30 yaş aralığında, %61,1'inin lisans mezunu oldukları saptanmıştır. Hemşirelerin toplumsal cinsiyet algısı puan ortalaması 91,101±18,117 olup olumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is descriptive study that is conducted to examine gender perception on nurses and the factors affecting it. The research has been conducted in April 2018-2019 on nurses working is Siirt Public Hospital. Research data has been collected in April-June 2018. Personal Information Form consisting of 17 questions and Gender Percepiton Scale consisting of 25 articles have been used in the collection process. Population consists of 368 nurses working at the hospital then. The research has been completed with 257 nurses. Scale usage license as well as ethics committee approval and administration consent has been available and voluntary nurses has been accepted to the survey. Survey data has been analyzed using SPSS for windows 22.0. In the evaluation process of data number, percentage, median, standart deviation tests, t-test and ANOVA test have been used. Reliability of gender perception scale has been found as Croanbach Alpha=0,908 which in high. In research, 51,8% of nurses consists of women while 75,9% are between 18-30 ages and 61,1% had bachelor's degree. Gender perception point average of nurses has been found 91,101±18,117 which is favorable.