Cerrahisiz periodontal tedavinin periodontitis hastalarında dişeti oluğu sıvısı ve tükürük developmental endothelial locus-1, lymphocyte function-associated antigen-1 ve interleukin-17 seviyelerine etkisi
Effect of nonsurgical periodontal therapy on the saliva and gingival crevicular fluid levels of developmental endothelial locus-1, lymphocyte function-associated antigen-1 and interleukin-17 levels in periodontitis patients
- Tez No: 614841
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SEZGİN HAKKI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dental biyofilme karşı gelişen enflamasyonda immün yanıtın ilk basamağı olarak nötrofillerin doku içerisine göçü; nötrofil ve endotel hücreleri arasındaki adeziv mekanizmalarla düzenlenmektedir. Bu çalışmada; nötrofil adezyon yolağında düzenleyici rol oynayan sitokinler olan Developmental Endothelial Locus-1 (Del-1), Lymphocyte function-associated antigen-1 (LFA-1), Interleukin-17 (IL-17) tükürük ve dişeti oluğu sıvısı seviyelerinin; farklı yıkım paterni gösteren periodontal hastalıklarda, cerrahi olmayan periodontal tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırılması ve periodontal parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya; Selçuk Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na başvuran sistemik olarak sağlıklı ve sigara içmeyen toplam 42 birey (Grade B n= 23, Grade C n= 19) dahil edildi. Klinik ve radyolojik muayene sonucu teşhis edilen bireylere cerrahi olmayan periodontal tedavi uygulandı. Sondlama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), plak indeks (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondlamada kanama yüzdesi (SKY) gibi klinik periodontal kayıtlar alındı. Başlangıç, cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası 1.ay ve 3.ayda, uyarılmamış tükürük ve dişeti oluğu sıvısı (DOS) örnekleri toplandı. Del-1, LFA-1 ve IL-17 sitokin seviyeleri ELISA yöntemi ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz yöntemi olarak; her bir grup için tekrarlanan ölçümlerin analizinde Friedman testi, farklı olan grup ya da grupların tespitinde ise Wilcoxon işaret sıralama testi kullanıldı. Başlangıç, tedavi sonrası 1.ay ve 3.ay verilerinin gruplar arası karşılaştırmaları Mann-Whitney U testi ile gerçekleştirildi. Elde edilen verilerin analizi sonucu; cerrahi olmayan periodontal tedavi öncesi başlangıç tükürük ve DOS, LFA-1 ve IL-17 seviyelerinin Grade C grubunda, Grade B grubuna yüksek, Del-1 seviyelerinin ise düşük olduğu izlendi.Cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası tükürük ve DOS Del-1 seviyelerinin 1.ayda ve 3.ayda başlangıca göre artış gösterdiği tespit edildi. Cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası, LFA-1 tükürük seviyelerinde iki grupta da anlamlı değişim izlenmezken, DOS LFA-1 seviyelerinde Grade B grubunda başlangıca göre 1.ay ve 3.ayda artış izlendi. Cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası, tükürük IL-17 seviyesinin Grade C grubunda, 3.ayda 1.aya göre artış gösterdiği görüldü.DOS IL-17 seviyelerinin; Grade B grubunda başlangıca göre 1.ayda ve başlangıca göre 3.ayda artış gösterdiği tespit edildi. Bu çalışma ile, immün yanıtın önemli bir basamağı olan nötrofil hücrelerinin doku içerisine göçünde rol oynayan Del-1, LFA-1 ve IL-17 sitokin düzeylerinin periodontal hastalık şiddeti ile ilgili bilgi verebileceği tespit edildi.Ancak bu sitokinlerin periodontal tedavi takibi için uygun belirteçler olabileceğinin tespiti için ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Recruitment of neutrophils into gingival tissue as an initial step of immune response in inflammation caused by dental biofilm is regulated by well-coordinated adhesive mechanisms between neutrophils and endothelial cells. The aim of this study was to evaluate saliva and gingival crevicular fluid (GCF) Developmental Endothelial Locus-1 (Del-1), Lymphocyte function-associated antigen-1 (LFA-1), Interleukin 17 (IL-17) levels that have regulatory function on neutrophil recruitment, before and after non-surgical periodontal treatment and to understand the possible relationship between clinical parameters and these cytokines. Systemically healthy, non-smoker 42 participants (Grade B, n=23, Grade C, n=19) who applied Selcuk University Faculty of Dentistry, Department of Periodontology were included in this study.Patients were treated with non-surgical periodontal therapy after initial clinical and radiograhic examination and diagnosis.Clinical parameters including probing pocket depth (PPD), clinical attachment level (CAL), plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), were recorded.Unstimulated saliva and GCF samples were collected at baseline, 1 month and 3 months after periodontal therapy.Saliva and GCF samples were evaluated for Del-1, LFA-1 and IL-17 cytokines using Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA).Friedman test was used to facilitate simultaneous analyses of repeated measures for each group and Wilcoxon signed-rank test employed as post-hoc test.Mann-Whitney U test is used for independent group comparison. As a result of the analysis of collected data, salivary and gingival crevicular fluid (GCF) LFA-1 and IL-17 levels were higher in Grade C group than Grade B group while Del-1 levels were lower in Grade C group in baseline. After non-surgical periodontal treatment, saliva and DOS Del-1 levels increased in the first and in the third month compared to baseline. After non-surgical periodontal treatment, LFA-1 saliva levels were not significantly different in both groups, whereas DOS LFA-1 levels were increased in Grade B group at the first month and at the third month. In the third month after non-surgical periodontal treatment, salivary IL-17 levels increased in Grade C group compared to the 1st month. GCF IL-17 levels were found increased in the third month and in the third month after non-surgical periodontal therapy compared to baseline. The result of this study demonstrated that Del-1, LFA-1 and IL-17 cytokine levels might be beneficial to evaluate the severity of periodontal diseases. However, further studies are required to determine that these cytokines are definitive markers in periodontal treatment follow-up.