Tip 2 diyabetik kronik periodontitis hastalarında cerrahisiz periodontal tedavinin klinik ve biyokimyasal yöntemlerle değerlendirilmesi
Clinical and biochemical evaluation of non-surgical periodontal therapy on type 2 diabetic periodontitis patients
  1. Tez No: 260155
  2. Yazar: LEVENT KARDEŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN BUDUNELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Diabetes mellitus ve periodontitis birçok insanı etkileyen yaygın, kronik hastalıklardır. Diabetes mellitus ve periodontitis arasında iki yönlü bir etkileşim olduğu kabul edilmekle birlikte bu etkileşimin mekanizmaları henüz tam olarak açıklanamamıştır. Çalışmamız; 1. metabolik kontrolü iyi veya kötü olan tip 2 diyabetik kronik periodontitis hastalarında cerrahisiz periodontal tedavinin metabolik kontrole olan etkisini değerlendirmek, 2. cerrahisiz periodontal tedavinin sonuçlarını diyabetik veya sistemik olarak sağlıklı hastalarda karşılaştırmalı olarak değerlendirmek, 3. periodontal tedavinin sistemik dolaşımdaki mediyatörler üzerine etkisini değerlendirerek periodontitisin tip 2 diyabet üzerine olası etki mekanizmalarını açıklayabilmek amaçlarıyla gerçekleştirildi.Tek merkezli, klinik bir çalışma olarak planlanan çalışmamıza metabolik kontrolü iyi (HbA1c
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus and chronic periodontitis are common chronic diseases affecting many people. Although a bi-directional interrelationship between diabetes and periodontitis is suggested to exist, the mechanisms underneath is still controversial. This single-centred, clinical trial was planned; 1. to evaluate the effects of improved periodontal health on metabolic control in well-controlled and poorly-controlled type 2 diabetics with chronic periodontitis, 2. to compare the outcomes of non-surgical periodontal therapy between diabetic and non-diabetic chronic periodontitis patients, 3. to investigate the effects of non-surgical periodontal therapy on systemic inflammatory mediators in an attempt to clarify the possible effects of chronic periodontitis on diabetes.Thirteen well-controlled (HbA1c