Yaygın agresif periodontitisin cerrahisiz periodontal tedavisine sigaranın etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of smoking on nonsurgical periodontal therapy in generalized aggressive periodontitis
  1. Tez No: 494643
  2. Yazar: BURCU KANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN GÜLSÜM BUDUNELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sistemik olarak sağlıklı bireylerde görülen ve ailesel birikim gösteren agresif periodontitis, genellikle erken yaşta ortaya çıkan hızlı ataşman kaybı ve kemik yıkımı ile kronik periodontitisten ayrılır. Ağızda hastalıktan etkilenmiş olan diş sayısına göre lokalize ve yaygın olmak üzere iki tipi vardır. Yaygın agresif periodontitis, birinci daimi molar ve kesiciler dışında en az üç dişte daha interproksimal ataşman kaybının yanı sıra yerel etiyolojik faktörlerin miktarıyla orantılı olmayan doku yıkımı ile karakterizedir. Yaygın agresif periodontitis tedavisi ve tedaviye alınan yanıt konusunda görüş ayrılıkları günümüzde de varlığını sürdürmektedir. Yapılan literatür incelemesinde, yaygın agresif periodontitis hastalarında, sigara kullanımının tedavi sonuçlarına etkisini araştıran çok az sayıda çalışmaya rastlanmıştır. Araştırmamızda, sigara içen ve içmeyen yaygın agresif periodontitis hastalarına cerrahisiz periodontal tedavi uygulayarak sigaranın klinik, biyokimyasal, mikrobiyolojik etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmamıza sigara içen 14 ve sigara içmeyen 13 yaygın agresif periodontitis hastası dahil edildi. Hastalardan başlangıçta sondalama derinliği, klinik ataşman seviyesi, kanama indeksi ve plak indeksini içeren klinik periodontal ölçümler kaydedildi. Başlangıçta ve cerrahisiz periodontal tedavi tamamlandıktan 1, 3 ve 6 ay sonra elde edilen serum, tükürük ve dişeti oluğu sıvısı örneklerinde interlökin (IL)-17A, IL-17E, IL-1β, IL-6 ve tümör nekroz faktörü-alfa (TNF-) düzeyleri belirlendi. Ayrıca, 11 farklı bakteri türünü değerlendirmek için hastalardan subgingival plak örnekleri elde edildi. Tüm hastalara aynı şekilde cerrahisiz periodontal tedavi uygulandı. Klinik ölçümler ve örneklerin alınımı 1, 3 ve 6. aylarda tekrarlandı. Veriler uygun istatistiksel analizlerle değerlendirildi. Sondalama derinliği, klinik ataşman seviyesi ile kanama skorları, 1, 3 ve 6.
Özet (Çeviri)
Aggressive periodontitis seen in systemically healthy individuals and has a familial pattern, is usually separated from chronic periodontitis by severe bone destruction and rapid attachment loss that occurs at an early age. Aggressive periodontitis is classified into localized and generalized forms depending on the number of teeth affected by the disease. Generalized aggressive periodontitis (GAgP) is characterized by interproximal attachment loss affecting at least 3 permanent teeth other than the first molars and incisors and periodontal tissue destruction is usually inconsistent with the amount of local etiological factors. Today questions still exist about treatment and prognosis of aggressive periodontitis. Few studies have investigated possible effects of smoking on the treatment outcomes in patients with GAgP. The present study aims to evaluate the possible effects of smoking on the clinical, biochemical and microbiological outcomes of non-surgical periodontal treatment in GAgP patients. Fourteen smoker and 13 non-smoker GAgP patients were included in the present study. At baseline, whole mouth clinical periodontal measurements consisting probing depth, clinical attachment level, bleeding on probing and plaque index were recorded and these measurements were repeated 1, 3 and 6 months after completion of non-surgical periodontal treatment. Saliva, gingival crevicular fluid and blood samples were obtained at the same time points. Interleukin- (IL)-17A, IL-17E, IL-1β, IL-6 and tumour necrosis factor-alpha (TNF-) levels were determined in all samples. Moreover, subgingival plaque samples were obtained and presence as well as quantities of 11 different bacterial species were determined. All data were evaluated by appropriate statistical tests.