Akne vulgariste doksisiklin ve isotreinoin tedavilerinin antioksidan sisteme etkileri
The effects of doxycycline and isotretinoin treatments in acne vulgaris on antioxidant system
  1. Tez No: 242905
  2. Yazar: ÖZLEM TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜRER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Akne Vulgariste Doksisiklin ve İsotreinoin Tedavilerinin Antioksidan Sisteme EtkileriSon zamanlarda yapılan çalışmalarda akne hastalarının lokal ve sistemik olarak artmış oksidatif stres altında olduğu bildirilmektedir. Bugüne kadar akne patofizyolojisinde antioksidan sistemin rolü ve sistemik akne tedavilerinin antioksidan sisteme etkileri ile ilgili az sayıda çalışma yapılmıştır. Biz de çalışmamızda, AV'de sistemik doksisiklin ve isotretinoin tedavilerinin antioksidan etki mekanizmalarını aydınlatmak ve akne patogenezinde antioksidan savunma sisteminin rolünü araştırmayı amaçladık.Çalışmamıza klinik şiddeti evre II ve üzeri AV tanısı almış ve tedavide sistemik isotretinoin veya doksisiklin endikasyonu konmuş on beşer adet, toplam 30 adet AV hastası ve sağlıklı gönüllülerden oluşan 30 adet kontrol alınmıştır. Kontrollerden ve tedavi öncesi ve sonrası hastalardan aç karnına alınan venöz kan örneklerinde hücre içi ve dışı antioksidan savunma sistemleri spektrofotometrik olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar hem tedavi öncesi ve sonrası gruplar arasında hem de sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır.Akne vulgarisli hastalarda; serum vitamin A, ß-karoten, vitamin E, Se, Zn ve plazma vitamin C ve LPO düzeyleri ile eritrosit CAT aktivitesi açısından sağlıklı kontrollere göre istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The Effects of Doxycycline and Isotretinoin Treatments in Acne Vulgaris on Antioxidant SystemA number of emerging studies suggest that acne patients may be under increased local and systemic oxidative stress. Only a few studies of antioxidative systems in acne pathophysiology, and the effects of systemic acne treatments on antioxidative defense system have been performed to date. For this purpose the present study was designed to determine the antioxidative mechanisms of systemic doxycycline and isotretinoin in acne vulgaris and the role of antioxidant system in the pathogenesis of acne.The study included two groups consisted of 15 patients with acne vulgaris whose clinical severity were grade 2 or above, and who have indicated systemic isotretinoin or doxycycline for their acne treatment, and a control group of 30 healthy subjects. Fasting peripheral venous blood was drawn for detecting pre- and posttreatment intra and extracellular antioxidant systems spectrophotometrically. The results were compared with each others and the healthy controls.Serum levels of vitamin A, ß-carotene, vitamin E, selenium, zinc, plasma vitamin C, LPO, and erythrocyte CAT activities were statistically insignificant from healthy subjects.