Konjenital intestinal atresia'lı buzağılarda klinik, hematolojik ve operatif yaklaşımların prospektif olarak değerlendirilmesi
Prospective evaluation of clinical, hematological and operative approaches in congenital intestinal atresia's calves
- Tez No: 614864
- Danışmanlar: PROF. DR. NUH KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ruminantlarda konjenital anomali olgularıyla sıklıkla karşılaşıldığı ve bunların büyük bir bölümünü sindirim sistemi anomalilerinin oluşturduğu çeşitli araştırmacılar tarafından rapor edilmiştir. Kliniğimize getirilen ve çalışma kapsamına alınan 60 atresia koli' li olguların preoperatif, intraoperatif ve postoperatif bulguları değerlendirilmiştir. Preoperatif laboratuvar analizleri kapsamında; buzağıların vena jugularisinden tam kan analizi amacıyla 2ml'lik EDTA'lı tüplere, kan gazları analizi için lityum heparin içeren kan gazı enjektörüne ve pıhtılaşma faktörleri (PT, APTT ve FİB) için 2 ml'lik sitratlı tüplere kan alınıp analiz edilmiştir. Analizler hemogram cihazı (Diatron Abacus Junior Vet 5), kan gazı cihazı (Irma Trupoint Kan Gazı Analizörü), koagulasyon cihazı(Bejing Precil 4 kanallı yarı otomatik koagülometre cihazı, Guanzgzhou) ile gerçekleştirildi. Elde edilen analiz sonuçları SPSS 22.0 istatistik programıyla değerlendirilmiş olup sağlıklı ve atresia koli'li buzağılar arasındaki farklılıklar Independent T- testi ile belirlenmiş, parametrelerin normal dağılım göstermemesi sebebiyle nonparametrik test olan Mann Whitney U testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ruminants that are often experienced in patients with congenital anomalies has been reported by several researchers of which they are a large part of the digestive system abnormalities. Preoperative, intraoperative and postoperative findings of the 60 atresia coli patients included in our study were evaluated. Within the scope of preoperative laboratory analysis; For blood analysis of the calves' vena jugularis, 2 ml of EDTA tubes were taken to the blood gas injector containing lithium heparin for blood gas analysis and 2 ml citrate tubes for coagulation factors (PT, APTT and FIB). The analyzes were performed with a hemogram device (Diatron Abacus Junior Vet 5), blood gas device (Irma Trupoint Blood Gas Analyzer), coagulation device (Bejing Precil Semi-automatic coagulometer with 4 channels, Guanzgzhou). The results of the analyzes were evaluated with SPSS 22.0 statistical program and the differences between healthy and atresia coli calves were determined by Independent T-test and nonparametric test was evaluated by Mann Whitney U test because of the normal distribution of the parameters.