Kapadokya yöresindeki süt sığırı işletmelerinde postpartum dönemde besleme ile döl verimi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relationship between nutrition and fertility in postpartum period in dairy cattle farmer in Cappadocia region
  1. Tez No: 614868
  2. Yazar: OSMAN SEMİH ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KANBER KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Kapadokya yöresinde fertilite sorunu (tohumlama sayısı ≥1,8 ve buzağılama aralığı ≥14 ay) yaşanan süt sığırı işletmelerinde postpartum dönemde besleme ile döl verimi arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflendi. Kapadokya yöresinde (Nevşehir) 25 baş ve üzeri süt sığırına (Holstein, Simental; 1.-4.laktasyonda) sahip döl verimi problemi olan 10 farklı süt sığırı işletmesi incelendi. Bu postpartum dönemde işletmelerden kaba ve konsantre yem ve süt örnekleri alındı. Örnekler her bir işletmeden 2 hafta ara ile iki defa toplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between fertility and nutrition in the postpartum period in dairy cattle farms with fertility problems (artificial insemination number ≥1.8 and calving range ≥ 14 months) in the Cappadocia region. In the Cappadocia region (Nevşehir), 10 different dairy farms with 25 cows and above (Holstein, Simental; 1st-4th lactation) were examined. During this postpartum period, forage and concentrate feed samples and milk samples were collected. Samples were collected twice from each farms at 2-week intervals.